Svátek má: Julius

Zprávy

Velikost textu:

Europe 1: Francouzská expertka chválí ruský Sputnik V

Europe 1: Francouzská expertka chválí ruský Sputnik V

V Rusku začalo masové očkování populace proti COVID-19, ale někteří odborníci se domnívají, že se jedná o ukvapený krok.

Ilustrační foto
9. prosince 2020 - 04:20

Hlavní francouzská odbornice na vakcínu proti koronaviru Marie-Paule Kiény, která ruskou vakcínu „Sputnik V“ dobře zná, a ne z doslechu, s tímto názorem nesouhlasí. V rozhovoru pro Europe 1 uvedla, že důkazy o jeho účinnosti se zdají být přesvědčivé.

„U ruské vakcíny se důkazy o její účinnosti zdají být přesvědčivé," řekla pro Europe 1 Marie-Paule Kiény, vedoucí výzkumu v Národním ústavu pro zdraví a lékařský výzkum a předsedkyně výboru pro vakcíny COVID-19.

Jak poznamenává autor článku, „ví, o čem to mluví“, protože před zahájením očkování se účastnila vědeckých a technických činností souvisejících s vakcínou Sputnik V.


V některých zemích již očkování proti COVID-19 začalo, včetně Ruska. V sobotu byly v Moskvě očkovány nejohroženější osoby: lékaři, učitelé, sociální pracovníci, těhotné a kojící matky. Podle úřadů požádalo o očkování do 5 hodin po otevření registrace 5 000 lidí.

Pokusy s ruskou vakcínou stále probíhají a někteří odborníci se domnívají, že Rusko spěchalo s masovým očkováním. Marie-Paul Kiény však nesouhlasí. Autor článku ji nazývá „jednou z těch francouzských žen, které o tomto tématu dokáží mluvit nejvíce“. Získané údaje o vakcíně, které budou v blízké budoucnosti doplněny, podle ní přesvědčily místní úřady a vládu k zahájení očkování.

Kromě Ruska se očkováním populace zabývala i Čína a Velká Británie. Podle Marie-Paule Kiény je jejich strategií rychlý pokus o ochranu populace před virem, ale je diktována také převládající hygienickou a epidemiologickou situací. Pokud jde o počet zaznamenaných případů onemocnění od počátku pandemie, je Rusko na 4. místě na světě, píše Evropa 1.

(kou, prvnizpravy.cz, europe1.fr, foto: arch.)