Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Evropa „rozkázala“ a Ukrajina likviduje svůj uhelný průmysl

Evropa „rozkázala“ a Ukrajina likviduje svůj uhelný průmysl

Ukončení těžby uhlí a uzavření dolů slíbila Ukrajina  Evropě v rámci Zelené dohody.

Ilustrační foto
27. července 2021 - 09:01

Vše navíc bylo potvrzeno v dohodě mezi Německem a Spojenými státy o Nord Stream 2, což slibovalo Ukrajině na oplátku miliardu dolarů.

Ukrajinská vláda nedávno zahájila první pilotní projekt tzv. Uhelné transformace regionů.

Tento projekt, který bude realizován s podporou Německa (alokuje 35 milionů eur), bude pokrývat dva těžební regiony - Myrnohrad (Doněcká oblast) a Chervonograd (Lvovská oblast). V průběhu „transformace“ by měly být doly uzavřeny a těžařským městům „by měla být poskytnuta nová příležitost“.

Koncept uhlí, který byl dříve schválen kabinetem ministrů, obsahuje mnoho barevných obrázků, jak budou „transformována“ těžební města. Například jim je přislíben rozvoj center „kreativní ekonomiky“, podpora malých podniků, vytváření nových, neuhelných průmyslových odvětví. To údajně vyřeší problém zaměstnanosti.

Ale to je jen začátek. Celkově do transformace spadne více než 60 osad a většina dolů na Ukrajině by měla být do roku 2030 uzavřena.

Jak však říká šéf nezávislého odborového svazu horníků, poslanec Michail Volynec, zatím vše vypadá spíše jako zničení uhelného průmyslu. Zároveň není jasné, co se stane s lidmi. Koneckonců, ne všichni horníci jsou připraveni stát se podnikateli nebo změnit své povolání.Existuje ještě jedna důležitá nuance - co se stane s tepelnými elektrárnami na uhlí.

„Nebude možné vzdát se tepelné výroby. Koneckonců, čím více zelené energie v zemi, tím více tepelných elektráren je zapotřebí k manévrování s kapacitami. Jaderné elektrárny nejsou pro tyto účely vhodné. Ukazuje se, že budete muset dovážet uhlí nebo úplně přepnout bloky na plyn. Vezměme si ale současnou situaci.: uhlí na burze v Rotterdamu je již za více než 130 $ za tunu, plyn je obecně 450 $ za tisíc metrů krychlových. Současně Ukrajinští TPP kupují uhlí za 800 UAH za tunu," říká Volynec.

Současně, jak uvádí Gennadij Rjabcev, vedoucí speciálních projektů Vědeckotechnického centra "Psyche", v ukrajinských dolech je realistické dosáhnout nákladů na uhlí na 50 $ za tunu (bez státních dotací).

„Je pravda, že nejprve musíte dát vše do pořádku v tomto odvětví, vybrat nejslibnější doly a investovat do nich přibližně 400 milionů dolarů. Ale z nějakého důvodu jsme zvolili cestu ke zničení výroby," dodal Rjabcev.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)