Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Evropané musí pracovat déle a platit vyšší daně, protože živí migranty

Evropané musí pracovat déle a platit vyšší daně, protože živí migranty

Nová studie švédské expertní skupiny pro veřejné ekonomické studie (ESO) ukazuje kolik miliard euro  stojí migranti ve Švédsku.

Ilustrační foto
2. června 2018 - 06:20

Skupina ESO zkoumala míru zaměstnanosti uprchlíků mezi  lety 1983 a 2015. Zpráva ukazuje, jak se míra zaměstnanosti uprchlíků postupně zhoršovala. V osmdesátých letech byla integrace výrazně rychlejší  než v 90. letech a nadále stále klesá.

Studie předpovídá dlouhodobé následky imigrace pro švédské veřejné finance. Jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu, migranti stojí Švédsko ročně miliardy euro, uvádí studie.


Přestože průměrný přistěhovalec může nakonec i přispívat společnosti, kde žijí, tak nesplatí počáteční náklady a náklady na důchod. Čisté náklady na průměrného "uprchlíka" tedy budou činit celkem 74.000 švédských korun (7 184 euro) ročně.

Do Švédska jako žadatelé o azyl přišlo  asi 830 000 migrantů, země na ně vynaloží každý rok 61,4 miliardy švédských korun (5,96 miliard euro).


Studie expertní  skupiny ESO se od jiných projekcí příliš neliší. Známý německý ekonom Hans-Werner Sinn uvedl, že migranti v Německu  jsou nedostatečně „kvalitní„  a nemohou  "vrátit zpět to, co získali od sociálního státu".

Podle ekonoma Sinna by němečtí migranti mohli stát během svého života 1 bilion euro. V Nizozemsku lze vidět podobnou tendenci. Nejméně 90% uprchlíků je stále nezaměstnaných poté, co už 2,5 roku žijí v Nizozemí. Existují  podobné příklady ze Švýcarska a Rakouska.

Není překvapením, že uprchlíci, přistěhovalci nebo žadatelé o azyl stáli evropské země miliardy euro. Zatím nepřinášejí zisk a většinou žijí z výhod, kvůli tomu Evropané nutně musí pracovat déle a platit větší daně.

(rp,prvnizpravy.cz,svt,foto:arch.)