Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

Evropské armády se rychle zmenšují: Nejsou lidi!

Evropské armády se rychle zmenšují: Nejsou lidi!

Němečtí vojáci stárnou, armáda se zmenšuje, i když krátkodobé náborové akce mohou zakrýt skutečnost, že obecný trend v nadcházejících desetiletích poklesne. Demografická změna ovlivňuje nejen Německo, ale také celou Evropu.

Ilustrační foto
28. července 2019 - 11:04

Velká Británie také bojuje s nedostatkem personálu, nevhodnými vojáky a nedávno zvýšila maximální věk pro službu vojáků. A nyní mohou muži a ženy 50+ vstoupit do vojenských záloh, kterým se v posledních několika letech opět dostává větší pozornosti. Evropská mladistvá populace se i přes přistěhovalectví totiž drasticky zmenšuje.

Takzvaná věková pyramida dnes stojí přesně opačně a je vidět, že pouze velmi malou část společnosti tvoří mladí a zdatní lidé. V důsledku toho musí ozbrojené síly soutěžit o několik málo mladých lidí, kteří jsou k dispozici, se společnostmi volného trhu a doufat, že mládež získá. Bez ohledu na reklamní kampaně Bundeswehru bude nevyhnutelné, aby se německé ozbrojené síly v dlouhodobém horizontu nadále zmenšovaly vzhledem k demografii.

Stejně jako v celé Evropě bude postupný odchod do důchodu a vymírání kdysi plodných generací  kolem roku 2030 znamenat patrný drastický demografický posun. V době, kdy politici vyžadují větší bezpečnost v souvislosti s masovou migrací, terorem a epidemiemi kriminality, bude demografický problém v Evropě pravděpodobně hlavní překážkou. Ve Velké Británii, stejně jako v Polsku, Belgii a nyní také v Německu, se národním rezervním silám dostává více pozornosti, protože se předpokládá, že veteráni mohou ještě zpomalit demografickou katastrofu ozbrojených sil.

  
Bez změny v rodinné politice nebo zdravější věkové pyramidě s více mladými lidmi nelze odvrátit demografický kolaps evropské bezpečnostní struktury. Například během tří let ztratila britská armáda (Pozemní síly) asi 15% svých zaměstnanců v důsledku běžného ukončení služby a nedostatku nových rekrutů. V případě naznačeného vývoje by početní stav britské armády mohl do roku 2030 klesnout pod 50.000, což by samozřejmě mělo vliv i na námořní a vzdušné síly. Výsledkem by bylo snížení britské přítomnosti v konfliktních zónách a zámoří a ztráta operačních schopností, jak již kritizovala americká strana, která se stará o svého tradičního partnera Velkou Británii.

(rp,prvnizpravy.cz,journalist,foto:arch.)