Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Expert: Koronavirus urychlil nástup „éry Číny“ v globální ekonomice

Expert: Koronavirus urychlil nástup „éry Číny“ v globální ekonomice

Koronavirus urychlil proces změny „ekonomické éry“ ve světě a „éra Číny“ se již blíží, prohlásil Pavel Tepluchin, partner společnosti Matrix Capital.

Ilustrační foto
24. prosince 2020 - 10:10

Světová zdravotní organizace označila 11. března vypuknutí nové koronavirové infekce COVID-19 za pandemii. Země světa zavedly četná sociálně-ekonomická omezení, mnohé na konci roku zpřísnily s příchodem „druhé vlny“ detekce nemoci. Tato opatření vedla k útlumu ekonomického rozvoje, který mimo jiné vyústil v pokles světového HDP očekávaný na konci roku.

„Hlavním výsledkem tohoto viru v roce 2020 byla změna v ekonomické éře. Podle všech ukazatelů vstupujeme do nové éry, do éry Číny. Tento virus samozřejmě tyto procesy urychlil a Čína již s jistotou předstihuje Spojené státy v žebříčcích světové ekonomiky. Pokud se loni někteří odborníci stále dohadovali,  tak nyní se Čína stává největší ekonomikou na světě. V roce 2020 bude jí vytvořeno 24 bilionů dolarů při paritě kupní síly, což je téměř o 20% více než ve Spojených státech,“ citovala experta RIA Novosti.


Stalo se, že za posledních 400 let se éry, éry jednotlivých zemí, říší, ekonomik postupně měnily, poznamenal také Tepluchin. Španělsko ovládlo svět v 18. století, pak Británie v 19. století a 20. století je tradičně spojováno s americkou érou. A teď tato americká nadvláda na světových trzích končí a přichází éra Číny, řekl.

Tato změna by pak mělo napomoci i Rusku, míní odborník.

„Současná změna éry mění celkový světový obraz a mentalitu. Rusko se stane hlavním příjemcem této změny jako hlavní dodavatel surovin pro Říši středu, která bude i nadále zvyšovat svou ekonomickou sílu," poznamenal Tepluchin.

V tomto ohledu odborník očekává, že po zrušení koronavirových omezení se ekonomika začne oživovat a ekonomický cyklus se změní na období růstu po fázi recese a stagnace, která existovala do roku 2020 včetně. „To znamená oživení poptávky po surovinách. Rusko se stane významným příjemcem tohoto trendu,“ shrnul.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
38%