Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Expert: Mladí Afghánci v Rakousku opět útočili, co s nimi?

Expert: Mladí Afghánci v Rakousku opět útočili, co s nimi?

V úterý večer došlo ve Vídni k dalším střetům s mladými Afghánci. V Pratersternu bojovalo až osm lidí, tři lidé byli zatčeni.

Ilustrační foto
15. března 2018 - 06:20

Podle policie se 60 mladých mužů shluklo a křičelo proti úředníkům. Na pomoc muselo přijít více než dvanáct uniformovaných mužů.

Další událost, která se stala známou, je útok Afghánců minulý týden ve Weinviertelu, kde napadli policistu železnou tyčí.

Ale proč jsou mladí Afghánci násilní? Jsou nedávné případy náhoda nebo je to špička ledovce?

Politolog Sarajuddin Rasuly, expert přes Afghánistán a odhadce pro Spolkový správní soud, vysvětlil v rozhovoru pro Die Kurier, co vede muže k těmto činům.

„Situace v Afghánistánu je třeba mít neustále na paměti. Je zde válka po celá desetiletí. A toto jsou synové této války,“ říká Sarajuddin Rasuly. Mladí muži jsou často ve válce už od svého narození a jsou proto často na zločinecké cestě.

Expert vysvětluje, že někteří uprchlíci, cestující do Rakouska jsou zneužíváni pašeráky. "Stávají se prostituty, jsou posíláni na loupeže," říká Rasuly. Zamítnutá žádost o azyl, bez vyhlídky na slibnou budoucnost pak dělá z mužů násilníky.


„Budeme mít co do činění s násilnými mladými lidmi, a to zejména v případě, že jsou zamítnuty jejich žádosti,“ tvrdí Sarajuddin Rasuly.

Pro experta je zřejmé, že trestaní Afghánci nemají místo ve společnosti, ale zdůrazňuje, že se jedná jen o menšinu, která je nebezpečná a že bychom neměli paušalizovat všechny Afghánce.

„Ale když jsou tito lidé nápadně násilní nebo odsouzeni soudem, je lepší když budou deportováni,“ pokračuje expert.

Dopisy z Vídně: Migranti nám berou naše lidská práva

Aby se zabránilo kriminalizaci, jsou také připravena řešení a úřady mají více povinností. Úřady jsou vyzývány k samostatným integračním opatřením. Mluví se  o společných jazykových kurzech Afghánců a Syřanů. Syřané jsou často absolventi středních nebo vysokých škol.

„Naopak mnozí Afghánci jsou negramotní. Výsledkem je, že existuje určitý tlak a Afghánci opouštějí  kurzy,“ říká Rasuly. Vyzývá také, aby byly koncepty integrace vypracovány s již integrovanými Afghánci. Rasuly se snaží se, aby se spojily různé instituce a přijaly společná opatření.

Podle jeho názoru, by měla policie afghánské skupiny, které jsou v „problémové oblasti“ jako je Praterstern rozpustit. „Co dělá 14-letý v 8 hodin na Praterstern? Měl by být ve svém domě, kam patří. Policie by měla zaznamenávat data a informovat organizace nebo domy, kde žijí,“ doporučuje expert

(rp,prvnizpravy.cz,kurier,foto:arch.)