Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Expert:Nasazení Američanů ve střední Asii je nepraděpodobné

Expert:Nasazení Američanů ve střední Asii je nepraděpodobné

Země střední Asie se nacházejí v obtížné situaci kvůli dlouhodobé přítomnosti externích aktérů v regionu; musejí v multi-vektorové zahraniční politice pokračovat v trojúhelníku Čína-Rusko-USA.

Ilustrační foto
23. června 2021 - 07:20

Pět středoasijských zemí by mělo zintenzivnit regionalizaci a posílit strategickou spolupráci, uvedl v rozhovoru pro EADaily politický analytik pro mezinárodní záležitosti Parviz Mamadov.

Internacionalista také věří, že „rozmístění amerických vojáků ve Střední Asii je nepravděpodobné, země v regionu o to nemají zájem“.

„Regionální politika Republiky Tádžikistán je postavena na základě dobré sousedské a vzájemně výhodné spolupráce se všemi externími aktéry. V posledních třech letech začala republika budovat konstruktivnější spolupráci s Uzbekistánem, předtím byly vztahy mezi oběma zeměmi velmi žádoucí. S Kyrgyzstánem existují nevyřešené problémy s vymezením hranic, ale postupně probíhá proces normalizace vztahů na základě vzájemného respektu k suverenitě obou zemí.

S Islámskou republikou Afghánistán (IRA) je to obtížnější, Taliban působí na severu Afghánistánu, kde hraničí s Tádžikistánem, a délka společné hranice přesahuje 1,3 tisíc km . Problém obchodování s drogami navíc zůstává naléhavý, což je jedna z hlavních hrozeb pro stabilitu a rozvoj spolupráce mezi oběma zeměmi.

Čína a Rusko jsou hlavními hráči v regionu, vztahy mezi oběma státy jsou definovány jako strategické partnerství. Vztahy Tádžikistánu s Ruskem v rámci SNS, CSTO a SCO mají spojeneckou povahu a splňují zájmy národní bezpečnosti Tádžikistánu.Země střední Asie se ocitly v obtížné situaci kvůli dlouhodobé přítomnosti externích aktérů v regionu; musejí v multi-vektorové zahraniční politice pokračovat v trojúhelníku Čína-Rusko-USA. Republiky se účastní všech regionálních projektů těchto supervelmocí, jejichž zájmy si navzájem odporují. Současně existují zájmy regionálních mocností, stejného Turecka, které se snaží ovládnout turkický svět, a Íránu, který má historické a kulturní vazby s Afghánistánem a Tádžikistánem. Těchto pět středoasijských zemí by mělo posílit regionalizaci a posílit strategickou spolupráci.

Afghánistán a Kazachstán nedávno podepsaly dohodu o vojenské spolupráci. Jaká bude reakce na dohodu a plány Kábulu a Nur-Sultana v zemích střední Asie?

„V souvislosti s odchodem amerických vojsk se očekává eskalace vnitřního afghánského konfliktu a zvýšení napětí v celé Střední Asii. Proto je vojenská spolupráce s ostatními zeměmi, zejména s členskými státy CSTO, příznivá pro bezpečnost a stabilitu v regionu.

Je zřejmé, že Spojené státy nabídnou zemím střední Asie, zejména těm, které hraničí s Afghánistánem, aby po stažení vojsk z IRA otevřely svoji základnu pro geopolitickou rovnováhu a vliv Ameriky. Podle mého názoru země nebudou souhlasit. Tádžikistán a Kyrgyzstán jsou členy CSTO a SCO a jsou spojenci Kremlu. Uzbekistán je podřízen duchu neutrality: od roku 2012 koncepce zahraniční politiky Uzbekistánu neumožňuje rozmístění zahraničních vojsk v republice, ani se účastnit jakýchkoli konfliktů a vojensko-politických bloků,“ dodává expert.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)