Svátek má: Ferdinand

Zprávy

Velikost textu:

Exvelvyslanci USA uviděli v koronaviru šanci vrátit Krym Ukrajině!

Exvelvyslanci USA uviděli v koronaviru šanci vrátit Krym Ukrajině!

Tři bývalí američtí velvyslanci v Kyjevě - Steven Pifer, John Herbst a William Taylor - v publikaci NPR navrhli využít pandemie koronaviru k vyvíjení tlaku na Rusko a „návratu“ Krymu Ukrajině.

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta
9. dubna 2020 - 19:16

Diplomati uvedli, že uprostřed šíření COVID-19 a klesajících cen ropy by Washington se svými spojenci - Berlínem, Paříži a Kyjevem - měl předložit návrh na zrušení mezinárodních sankcí proti Moskvě, pokud by skončil konflikt na Ukrajině.

„Kronavirová krize může donutit Kreml, aby souhlasil," poznamenali.

Navíc, pokud Rusko vrátí Krym, „bude možné zrušit další sankce“, uvedli bývalí velvyslanci.

Podle tiskového tajemníka ruského prezidenta Dmitrije Peskova je pohled Pifera, Herbsta a Taylora „nerealistický, v mnoha ohledech dokonce absurdní“. Zdůraznil, že postavení Moskvy na Krymu nelze měnit se situaci s rozšířením koronaviru. Rusko navíc nemusí „opustit území Donbasu“, protože „tam nikdy nešlo“.


„Pokud jde o Krym, nejsou pochybnosti o tom „zda" ani „kdy" - je prostě Krym součástí Ruské federace se všemi následnými důsledky," zdůraznil Peskov.

Reakce ruských politiků však byly mnohem ostřejší a někteří dokonce označili myšlenky bývalých amerických diplomatů za „slabomyslné“. Navíc jim nebylo jasné, podle čeho dospěli američtí diplomaté k názoru, že Krym ochrání před koronavirem lépe Ukrajina a ne Rusko.

K tomu lze připomenout, že Spojené státy, EU, Británie, Ukrajina a Gruzie dříve Valnému shromáždění OSN nedovolily přijmout návrh rezoluce navržený Ruskem požadující zrušení jednostranných sankcí, které brání státům v boji s koronavirem.

Dokument zejména vyzýval k pomoci nejvíce postiženým zemím, zvláště rozvojovým zemím, opustit obchodní války a jednostranné sankce přijaté obejitím Rady bezpečnosti OSN. Kromě Ruska bylo autory prohlášení dalších 28 států.

(kou, prvnizpravy.cz, npr.com, foto: arch.)