Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

Farmář: Letadla jsou horší než chov dobytka a nikdo neprotestuje

Farmář:  Letadla jsou horší než chov dobytka a nikdo neprotestuje

V Nizozemsku na silnicích směrem do Haagu byly masivní dopravní zácpy, které zorganizovaly tisíce farmářů, ti se svými traktory obsadili silnice.

Z protestu
3. října 2019 - 09:01

Hromadná demonstrace byla iniciována nedávným návrhem strany D66, člena vládní koalice, aby se chov dobytka výrazně snížil, tím se sníží emise CO2.

Jesse Klaver, vůdce Zelených a Rob Jetten vůdce D66, navrhli, aby zemědělci snížili na polovinu své stavy dobytka.

Zemědělské organizace zdůrazňují, že jejich členové jsou unaveni tím, jak jsou charakterizováni tradičním globalizačním tiskem, levicovými aktivisty a liberálními politiky jako „zločinci v oblasti životního prostředí“ za výrobu potravin v zemi.

„Zemědělci a pěstitelé jsou už unavení z toho, jak jsou líčeni jako problém, který vyžaduje řešení," uvedl  Dick Bruins ze skupiny zemědělského průmyslu LTO.

„Najednou se všichni bojí. Jsme obviňováni a špatně vykresleni v médiích, každý nás obviňuje ze změny klimatu, ale letadla jsou horší než zemědělci a nikdo o nich nemluví,“ řekl Vincent, sedmnáctiletý farmář vyrábějící mléko pro BBC .

Podobně jako veřejná podpora, kterou požívají francouzské "žluté vesty", se uvádí, že tyto protesty mají širokou podporu ve všech sektorech nizozemské společnosti.


Politické strany PVV, VVD, ChristenUnie a CDA vyšly na podporu zemědělců. Pieter Heerma, předseda parlamentní strany CDA, označil tuto příležitost za „historickou“.

Vůdce PVV Geert Wilders se vyšplhal na traktor, aby promluvil k „armádě“  farmářů, a ujistil producenty potravin, že jsou „hrdinové společnosti“ a občany jsou i nadále široce respektováni.

Wilders využil příležitosti, aby řekl zemědělcům, že hrají nedílnou roli při snižování emisí CO2, ale místo toho, aby byli za to uznáni, hrozí jim bankrot a jsou obětováni jako znečišťovatelé ovzduší a porušovatelé práv zvířat.

(rp,prvnizpravy.cz,voice,foto:arch.)