Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Berlín potvrdil hrozby USA vůči EU kvůli íránské jaderné smlouvě!

FAZ: Berlín potvrdil hrozby USA vůči EU kvůli íránské jaderné smlouvě!

Spojené státy hrozily uvalit na automobily z EU cla, pokud evropské země nezavedou mechanismus řešení sporů v rámci jaderné dohody s Íránem, napsal Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
20. ledna 2020 - 10:15

Citoval tak prohlášení německé vlády. Německé ministerstvo zahraničí přitom uvedlo, že hrozba cel prý neměla vliv na konečné rozhodnutí o zahájení mechanismu řešení sporů.

Německá vláda potvrdila, že USA hrozily uvalením cel na automobily z EU v rámci sporu o jadernou dohodu s Íránem, píše Frankfurter Allgemeine.

Dříve americká média hovořila o clech ve výši 25 procent: hrozba byla vytvořena s cílem přimět evropské země k spuštění mechanismu pro řešení sporů v rámci íránské jaderné dohody. List poznamenal, že důvodem pro zahájení mechanismu je četné porušení dohody ze strany Íránu, který krok za krokem prováděl proces obohacování uranu (deník zapomíná dodat, že tak Teherán jednal, protože „krok za krokem“ EU nic nedělala, aby jadernou dohodu splnila o postavila se americkým sankcím – pozn. red.).

 
Jak noviny připomněly, Spojené státy se v roce 2018 stáhly z íránské jaderné dohody a od té doby uplatňovaly politiku „maximálního tlaku“ na Teherán. Německé ministerstvo zahraničních věcí zároveň tvrdí, že hrozba cel ze strany Spojených států neovlivnila rozhodnutí o spuštění mechanismu řešení sporů (německá vláda se snaží předkládat veřejnosti, že šlo o suverénní rozhodnutí, což zní s výše uvedeným krajně nedůvěryhodně – pozn. red.)
 
Ministerstvo uvedlo, že toto rozhodnutí bylo učiněno 7. ledna a zástupci USA o tom prý nebyli předem informováni. Frankfurter Allgemeine poznamenal, že bylo oficiálně oznámeno, že mechanismus pro řešení sporů byl zahájen 14. ledna.

Tento krok EU byl však negativně přijat dalšími signatáři jaderné dohody Čínou a Ruskem, a samozřejmě ostře kritizován Íránem.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)