Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Gazprom bude muset prodat Nord Stream 2

FAZ: Gazprom bude muset prodat Nord Stream 2

Aby se předešlo problémům s omezením kapacity Nord Stream 2 kvůli aktualizovaným požadavkům směrnice EU o plynu, bude muset nejspíše  Gazprom prodat plynovod.

Ilustrační foto
28. srpna 2021 - 10:10

Jak píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung , tuto možnost jako řešení tohoto problému lze realizovat poté, co provozovatel projektu Nord Stream 2 AG spor u soudu prohrál.

Hovoříme o soudním slyšení Nejvyššího zemského soudu v Dusseldorfu 25. srpna, v jehož důsledku bylo zamítnuto odvolání společnosti Nord Stream 2 AG ve sporu o stažení projektu ze směrnice EU o plynu.

Soud potvrdil rozhodnutí Německé spolkové síťové agentury BNetzA, která je přesvědčena, že plynovod nevyhovuje třetímu energetickému balíčku EU.

Jak připomíná autor článku Hendrik Kafsak , směrnice EU o plynu vyžaduje oddělení těžební společnosti a provozovatele infrastruktury. Jinak by mělo být 50% kapacity věnováno nezávislému dodavateli.

A Gazprom je zároveň vlastníkem potrubí a plynu. V souladu s tím může využívat pouze polovinu deklarované kapacity plynovodu, to je  55 miliard metrů krychlových za rok.Společnost Nord Stream 2 AG považuje tento přístup za diskriminační. Na základě toho společnost v roce 2019 zahájila boj o stažení Nord Stream 2 ze směrnice o plynu a požadovala částečné zrušení řady změn třetího energetického balíčku.

Jak ale píše Kafsak, Nord Stream 2 jen stěží mohl očekávat jiné rozhodnutí soudu. I kdyby německý soud osvobodil plynovod od dodržování pravidel EU, dodržování těchto pravidel by poté požadovala Evropská komise (EK).

Hlavním problémem je, že v Evropě neexistuje „nezávislý provozovatel“, který by dokázal naplnit polovinu kapacity potrubí. Toho je schopen pouze samotný Gazprom.

V důsledku toho se ukazuje, že směrnice o plynu účelově „snižuje“ kapacitu potrubí na polovinu a to z důvodu, který byl speciálně „vytvořen“ pro Nord Stream 2.


V srpnu Gazprom omezil dodávky plynu do Evropy , což způsobilo rekordní růst cen plynu. Obchodníci však očekávají, že spuštění Nord Stream 2 by mohlo vážně snížit ceny.

(rp,prvnizpravy.cz, faz, foto:arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
38%