Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Jen změna vůdce nemůže vyléčit „americké šílenství“!

FAZ: Jen změna vůdce nemůže vyléčit „americké šílenství“!

Krize, která letos zasáhla Spojené státy, se pro ně stala nesnesitelnou zátěží, píše Frankfurter Allgemeine.

Louisville
29. července 2020 - 04:20

Fundament americké společnosti se otřásl a díky působení hlavy Bílého domu Donalda Trumpa a radikálů tmavé a světlé kůže se nestává stabilnějším. Autor článku Klaus-Dieter Frankenberger je zároveň přesvědčen, že k vyřešení situace nestačí pouze změna vůdce země.

Pandemie, masová nezaměstnanost, násilné protesty proti rasismu, policejní brutalita, konflikt s Čínou - k vyřešení každé z těchto krizí by byly zapotřebí všechny síly amerických politiků a společnosti, poukazuje Frankfurter Allgemeine. Dohromady se stali pro zemi nesnesitelnou zátěží, poznamenává autor článku Klaus-Dieter Frankenberger.

Politické a sociální rozdělení ve Spojených státech se prohlubuje a prezident země, v závislosti na jeho náladě a svého ratingu, pouze „přilévá olej do ohně, raději démonizuje, než smířuje“. Není proto divu, že se dnes mnozí dívají na Ameriku s hrůzou, zmatkem a lítostí, konstatuje autor článku.


Špatný stav země dokládají záběry z Louisville, pokračuje publikace. Městem  pochodovali černí, těžce ozbrojení demonstranti. A nedaleko od nich se konalo shromáždění ozbrojených aktivistů se světlou kůží. Byli odděleni policejním kordonem. Obě strany daly jasně najevo, že uznávají pouze svá ústavní práva. Z politického, sociálního hlediska i z hlediska modernosti se jedná o „šílenství“, zdůrazňuje Frankenberger.

Základy americké společnosti se otřásají, píše Frankfurter Allgemeine. A pochody ozbrojených radikálů v uniformě se nestane stabilnější. Kdo dokáže smířit občany, vyhladit rozpory a obnovit jednotu? Nový prezident? Ale to je jen začátek. Jen změnou vůdce nelze krizi ve Spojených státech překonat, uzavírá autor.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: youtube)