Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Rusko a Čína pomohly Itálii dříve než Evropané!

FAZ: Rusko a Čína pomohly Itálii dříve než Evropané!

Evropská média jsou zaskočena pomocí Ruska a Číny koronavirem ztrápené Itálii a zvláště, že obě země reálně konaly, na rozdíl od EU a NATO.

Ruský Il-76 při nakládce pomoci Itálii
24. března 2020 - 04:20

Projevy solidarity a vzájemné pomoci mezi evropskými zeměmi v boji proti koronaviru jsou nyní poměrně řídké, konstatoval novinář německých novin Frankfurter Allgemeine.

Rusko a Čína přišly na pomoc Itálii rychleji, než někteří partneři EU - a pravděpodobně budou Italové o těchto zemích v budoucnu přemýšlet lépe, než dříve. Autor se naopak domnívá, že vztahy s partnery EU se mohou zhoršovat.

Jak nezištní jsou Evropané? Tuto otázku položil korespondent německých novin Frankfurter Allgemeine Klaus-Dieter Frankenberger. Podle něj Čína a Rusko reagují na obtížnou situaci v Evropě rychleji, než některé země EU. Navíc pomáhají - a to bude mít důsledky.

Úřady německého Stuttgartu se rozhodly přijmout do lékařské péče nejzávažněji nemocné pacienty s koronavirem z Alsaska, protože v Německu existuje vybavení nezbytné pro udržení života. Je to vynikající znamení spolupráce bez hranic v dobách krize a potřeb, uvedl autor článku.

Díky tomuto rozhodnutí nebudou muset být pacienti přepravováni vojenskými letadly do jihozápadní Francie - budou muset provést pouze relativně krátkou a případně záchrannou cestu přes Rýn.


To je dobré znamení, protože stále existuje jen málo takových projevů dobrého sousedství, zdůraznily německé noviny. Ve skutečnosti jsou Evropané více sobečtí, než slíbili, že budou v projevech a dohodách o partnerství, konstatoval s lítostí novinář. Ti, kteří dostali pomoc ze zahraničí, si to pravděpodobně s vděčností zapamatují, když epidemie ustoupí.

To platí také pro Itálii, která těžce utrpěla virem COVID-19. Dodávky zdravotnického vybavení z Číny již dorazily do země. Nyní se uvádí, že bylo vysláno osm mobilních týmů s virology a lékaři z Ruska. Vzhledem k tomu, že mnozí Italové se na pozadí hrůzných statistik úmrtnosti již cítí opuštěni svými evropskými partnery, včetně pomoci od Německa, čínská a ruská pomoc určitě nebude podceňována, konstatovat autor.


Podle jeho názoru bylo s touto pomocí doručeno politické poselství: s evropskou pomocí jedné ze zakládajících zemí EU a NATO, ve které nemocnice nebyly schopny dlouhodobě čelit zvláště postiženým regionům a není tam dostatek zdravotnického personálu, to nevypadá dobře, zatímco „komunistická Čína a autoritářská vláda Ruska“ již reagovaly na situaci Italů.

Bez ohledu na to, zda Moskva a Peking samy nabídly pomoc, nebo byly o to požádáni, se vztahy Italovů k oběma zemím, které je podpořily, pravděpodobně změní k lepšímu. A přístup Itálie k „starým“ partnerům se může také změnit, ale už ne tak pozitivně, varuje Frankfurter Allgemeine.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)