Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Ukázalo se, že koronavirus je silnější než „Defender Europe“!

FAZ: Ukázalo se, že koronavirus je silnější než „Defender Europe“!

Vojenská cvičení „Defender Europe", plánovaná jako největší manévry organizované USA za posledních 25 let, se ruší kvůli koronavírusu, uvádí zpráva Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
17. března 2020 - 10:10

Americká vojska, která již dorazila do Německa, budou poslána zpět a lodě na cestě do Evropy se vrátí. Pro mnoho Evropanů tato zpráva musí znít uklidňujícím dojmem a pro odpůrce agresivních kroků NATO pak jako zadostiučení, že zasáhla "vyšší moc".

Americká vojenská cvičení „Defender Europe 2020“ budou předčasně ukončena kvůli koronaviru, píše Frankfurter Allgemeine s odkazem na informace, které obdržel od zástupce německého ministerstva obrany. Podle něj byla iniciativa k ukončení cvičení předložena jmenovitě americkou stranou.

Uvádí se, že lodě na cestě do Německa se obracejí zpět, píše deník. Německá strana rovněž zastaví veškeré činnosti spojené s manévry: úkolem Bundeswehru bude nyní poskytovat logistickou podporu organizovanému stažení amerických vojsk.

 
Jak Frankfurter Allgemeine připomíná, „Defender Europe“ se měl stát největším cvičením amerických vojáků za posledních 25 let. Celkem se předpokládala účast asi 37 tisíc vojáků zemí NATO.

Kontroverzní manévry, které měly ukázat schopnost přesunu armád USA do Evropy a poté k ruským hranicím, byly ostře kritizovány ejména v Německu. Monozí komentátoři poukazovali na "provokativní" charakter cvičení proti Rusku a i nevhodnost termínu, který se shodoval nejen s výročím vítězství protinacistické koalice v druhé světové válce, ale jejich vrchol také s vypracováním a realizací plánu Barbarossa - útoku nacistického Německa na Sovětský svaz. Navíc nad manévry viselo obvinění, že svými pohyby bude jen dále rozšiřovat epidemii viru na evropském kontinentu.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)