Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Že jsou USA vůdcem v boji proti COVID-19? A to proboha proč?

FAZ: Že jsou USA vůdcem v boji proti COVID-19? A to proboha proč?

Počet infikovaných a mrtvých na koronavirus v Německu a Japonsku je mnohem nižší než ve Spojených státech, ale to nezabránilo Donaldovi Trumpovi, aby prohlásil, že tyto státy, stejně jako mnoho jiných, jsou v boji proti COVID-19 rovny Americe.

Donald Trump, prezident USA
11. května 2020 - 04:20

Podle německých novin Frankfurter Allgemeine si hlava Bílého domu je jistá: Angela Merkelová a její kolegové vidí Spojené státy jako světovou jedničku v řešení krize s coronavirem.

Ve Spojených státech zemřelo na koronaviry mnohem více lidí než v Německu a Japonsku. Podle Trumpa se však při řešení krize řídí americkým vzorem. Není to však žádný důvod, uvádí německé noviny Frankfurter Allgemeine.

Celý svět se dívá na Spojené státy americké a považuje zemi za lídra v krizi s koronavirem, je si jistý Donald Trump. Mluvil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, japonskou premiérkou Šinzo Abe a mnoha dalšími hlavami států a vlád a „každý, i když to někteří nechtějí připustit, se na nás dívají jako na světového lídra“, uvedl americký prezident na setkání s republikány z kongresu.

Podle autora článku je takové hodnocení situace poměrně kontroverzní: v Japonsku a Německu bylo v absolutních číslech zaznamenáno výrazně méně případů infekce koronaviru než ve Spojených státech s více než 1,3 milionem infikovaných. V Německu na COVID-19 onemocnělo asi 170 tisíc lidí, v Japonsku asi 15,5 tisíce.

Počet úmrtí na koronavirus v obou zemích je také výrazně nižší než ve Spojených státech. V Německu zemřelo na infekci dosud asi 7,5 tisíc lidí, v Japonsku - pouze asi 600 lidí. Mezitím ve Spojených státech počet úmrtí způsobených koronavirem již přesáhl 78 tisíc.

Navíc reakce na pandemii v Americe přišla pozdě a politika otevřenosti, kterou některé státy nyní sledují, je vnímána velmi nejednoznačně, dokonce uvnitř země. Je nepravděpodobné, že by aspoň jeden ze států mohl poskytnout přesvědčivé údaje o snížení šíření koronaviru v průběhu 14 dnů, což německá vláda považuje za nezbytné ke zmírnění karanténních opatření.


Jako příklad globálního vůdcovství USA v boji proti koronaviru uvedl Trump rychlou výrobu ventilátorů pro pacienty s intenzivní péčí. Současně však přehlédl skutečnost, že ani Japonsko, ani Německo nemá tolik pacientů, kteří by potřebovali náležitou péči, což znamená, že neexistuje žádný nedostatek zdravotnických prostředků jako v USA, zdůrazňuje autor.

Možná Trumpovo prohlášení bylo reakcí na dříve položenou otázku německého novináře, zda požádal Angelu Merkelovou o radu, protože německá politika v boji proti koronaviru byla velmi úspěšná. Americký prezident na to odpověděl: „Naše země jsou v kontaktu.“

Jak publikace vysvětluje, úspěch Německa je založen na rozsáhlém programu lékařských testů. Donald Trump však podle všeho testy nepovažuje za tak důležité. Řekl tedy, že případ zaměstnankyně Bílého domu, jehož test na COVID-19 v pátek přinesl pozitivní výsledek, ukazuje, že tento koncept není „nutně dobrý“. Katie Millerová byla neustále kontrolována a najednou „její test z nějakého důvodu dal pozitivní výsledek“. Když hovořil ve Fox News, Trump řekl, že testy nejsou nutné.


Současně americký prezident s pochvalou ocenil svou vlastní reakci na pandemii, zdůrazňují německé noviny. Pokud by jeho administrativa zvolila jinou cestu, došlo by k podstatně více úmrtím, je si Trump jistý: „Mluvili bychom o nepřijatelných číslech.“ V tuto chvíli bychom měli očekávat asi 95 tisíc úmrtí na koronavir nebo „o něco více“ dalších.

Každá smrt je příliš velká, řekl americký prezident. Je možné, že se jednotlivé ložiska infekce objeví na podzim a dokonce i příští rok, ale tam skončí, je přesvědčen. V každém případě virus zmizí, i když neexistuje žádná vakcína - protože „viry také umírají“, nepochybuje Donald Trump. Zbytek na domyšlení ponechal německý novinář na čtenářích.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)