Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Země BRICS v ostrém protikladu k Trumpově politice!

FAZ: Země BRICS v ostrém protikladu k Trumpově politice!

Na základě výsledků summitu BRICS vydaly členské země prohlášení, ve kterém obhajovaly opatření na ochranu klimatu a volného obchodu, napsal Frankfurter Allgemeine.

Si Ťin-pching, V. Putin, J. Bolsonaro, N. Modi, C. Ramaphosa
16. listopadu 2019 - 04:20

Deklarace je tedy v ostrém rozporu s politikou Donalda Trumpa. List rovněž poznamenal, že země BRICS se zavázaly podporovat vzájemný obchod.

V závěrečné deklaraci summitu BRICS uvedly hlavy Ruska, Brazílie, Číny, Indie a Jižní Afriky postoj, který je v rozporu s politikou prezidenta USA Donalda Trumpa, uvádí zpráva Frankfurter Allgemeine. Obhajovaly zejména opatření na ochranu klimatu a volný obchod.

„Je velmi důležité, aby se všichni členové WTO vyhnuli jednostranným a protekcionistickým opatřením, která jsou v rozporu s duchem a pravidly WTO,“ citpvala publikace výňatek z závěrečného prohlášení. Podle čínského prezidenta Si Ťin.pchinga protekcionistická opatření ohrožují světový obchod a investice a mohou vést ke globálnímu hospodářskému poklesu.


Frankfurter Allgemeine upozornil, že všechny země BRICS se zavázaly podporovat vzájemný obchod.
 
Kromě toho členské země BRICS vyjádřily svůj závazek dodržovat ustanovení Pařížské dohody o změně klimatu a rovněž obhajovaly reformu mezinárodních organizací, jako jsou OSN, WTO a MMF, aby mohly čelit moderním výzvám.
 
Jak publikace připomněla, země BRICS představují 23 procent světové ekonomiky a 18 procent světového obchodu. Kromě toho v nich žije 42 procent světové populace.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)