Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Figaro: Po roce existence neztratily „žluté vesty“ podporu Francouzů!

Figaro: Po roce existence neztratily „žluté vesty“ podporu Francouzů!

Průzkum veřejného mínění provedený v předvečer výročí vzniku hnutí „žlutých vest“ ukázal, že demonstranty stále podporuje většina Francouzů, uvedl Le Figaro.

Ilustrační foto
18. listopadu 2019 - 10:10

Zároveň za nejužitečnější aktivitu demonstrantů považovali lidé se středním vzděláním a nízkými příjmy, napsala publikace.

V sobotu 16. listopadu to byl přesně rok hnutí „žlutých vesty“ ve Francii. Protesty opět přinesly obrázky násilných střetů a stovky zadržených demonstrantů.

Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že rok po prvním protestu většina Francouzů pokračuje v podpoře demonstrantů. Podle studie Odoxa a Dentsu Consulting zadané novinami Le Figaro et Franceinfo považuje 69% respondentů činnost hnutí za „zcela oprávněnou“, zatímco pouze 13% Francouzů jej považuje za „zcela neopodstatněné“.


Účastníci průzkumu se obecně domnívají, že vznik hnutí se příznivě ovlivnilo je samotné. Uvedlo to 58% respondentů a mezi lidmi s neúplným a úplným středním vzděláním to činilo více než 60%. Výhody hnutí pro sebe také deklarovalo 67% Francouzů s úrovní příjmu nižší než 1 500 eur měsíčně oproti 38% občanů vydělávajících více než 3 500 eur měsíčně.
 
Současně, ačkoli většina Francouzů považovala aktivitu „žlutých vest“ za užitečnou, se 64% respondentů domnívalo, že vláda nezohlednila požadavky protestujících.

Pokud jde o rychlost, s jakou vláda reaguje na tyto požadavky, názory respondentů jsou rozděleny. 36% by uvítalo, kdyby úřady „zrychlily tempo“ hospodářských a sociálních transformací, a stejně tolik by upřednostňovaly zpomalení tohoto tempa. 28% je však spokojeno s tempem s vládním tempem.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)