Svátek má: Miloslava

Zprávy

Velikost textu:

Financial Times: Írán varuje USA před „historickou chybou"!

Financial Times: Írán varuje USA před „historickou chybou"!

USA budou litovat, pokud se rozhodnou odstoupit od jaderné dohody s Íránem. Uvedl ve svém televizním vystoupení prezident Islámské republiky Hasan Rúhání.

Hasan Rúhání, íránský prezident
8. května 2018 - 10:10

Podle politika má Teherán v úmyslu „vzdorovat" jakémukoli rozhodnutí Donalda Trumpa v této záležitosti, napsaly The Financial Times.

„Pokud Spojené státy opustí jadernou dohodu, budou toho brzy litovat, jako nikdy v historii,“ přislíbil ve svém televizním vystoupení íránský vůdce. Dodal, že Teherán hodlá „vzdorovat" jakémukoli rozhodnutí Donalda Trumpa v této věci.

Gabriel varuje: Evropa se může spojit s Ruskem proti Spojeným státům!

 

Mezitím francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová vyzývají Bílý dům, aby zachoval jadernou dohodu a prodloužil pozastavení sankcí proti Teheránu. Francouzští a němečtí diplomaté také doufají, že britská premiérka Theresa Mayová pojede do Washingtonu, aby přesvědčila Trumpa, aby neopustil smlouvu, kterou dříve nazval „šílenou".

Senátor USA: „Bezohledný a nebezpečný" Bolton může přivolat katastrofu!

Když na začátku roku americký prezident prodloužil režim pozastavení sankcí proti Íránu počátkem  varoval, že se jedná o „poslední šanci" opravit „hrozné nedostatky" dohody s dalšími opatřeními. Jako termín určil 12. května, připomněla publikace.
 
Jak je vysvětleno v článku, Trump chce do dohody zahrnout íránský program pro vývoj raket dlouhého doletu. Podle něj aktuální dokument obchází toto téma "téměř úplným mlčením".
 
Financial Times poznamenal, že jadernou dohodu podepsaly Spojené státy, Čína, Rusko, Německo, Francie, Británie a Írán v roce 2015. Tato smlouva byla považována za jeden z největších zahraničních úspěchů prezidenta Baracka Obamy.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)