Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Finsko roky skladuje masky pro případné krize - a to se vyplatilo!

Finsko roky skladuje masky pro případné krize - a to se vyplatilo!

Na světovém trhu probíhá tvrdá bitva o masky, rukavice a ochranné obleky, které se náhle nedostávají kvůli koronavirové pandemii, píše německý časopis Focus.

Ilustrační foto
9. dubna 2020 - 10:10

Pouze jedna země zůstává v klidu: Finsko již desetiletí zásobuje potravinovým a lékařským vybavením pro případ nouze - a ostatní státy by se měly z jeho příkladu poučit.

Jen před několika týdny stály halíře, ale nyní se vyvažují zlatem: kvůli pandemii koronavíru mnoho zemí nemá ochranné obvazy a masky, píše německý časopis Focus.

Zdravotnická zařízení mají nedostatek dodávek, po celém světě hledají zásoby. Tyto zásoby jsou omezené, na trhu je prudký boj - v této situaci zůstává v klidu pouze jedna země.

Jak se ukázalo, Finsko má pro případy krize obrovské zásoby osobních ochranných prostředků. Národní agentura pro nouzové zásobování (NESA) ve Finsku se zásobila nejen maskami, rukavicemi a ochrannými obleky, ale také obilím, palivem a jinými surovinami. Jedná se o národní rezervy gigantických rozměrů, díky nimž je stát v současném boji za omezené lékařské zdroje víceméně soběstačný.

„Připravit se na nouzovou situaci je finská DNA," uvedl šéf NESA. Jeho oddělení je zodpovědné za státní pořízení, skladování a správu zásob, které by měly zajistit průmyslovou výrobu a přežití lidí v krizi. Nespecifikoval však, jaké konkrétní zásoby masek a dalších lékařských zařízení má agentura: „Veškerá data o našich skladových centrech by měla být utajena.“ Nicméně podle něj má NESA po celé zemi „síť příslušných dodavatelských oddělení“ již od 50. let 20. století.

Finská strategie doplňování zásob je zakořeněna v minulosti, uvádí noviny. Podle článku byla země jako bezprostřední soused Sovětského svazu více než 40 let potenciálním cílem útoku ve studené válce. Kromě toho v tomto skandinávském státě na rozdíl od Švédska nebo Dánska neexistuje přímý přístup k Severnímu moři, a tedy v zásadě k otevřenému moři. Kvůli této slabosti může být země v případě konfliktu odříznuta od mezinárodních obchodních cest. Až dosud se taková situace nestala, takže se v tajných finských skladech pro černé dny po celá desetiletí hromadily obrovské rezervy, zachovaly se a nebyly využity.


Před dvěma týdny se situace změnila. Počet lidí infikovaných koronavirem také rychle rostl ve Finsku, takže se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo převést ochranné masky uložené po celé zemi do nemocnic a klinik. Masky jsou již staré, ale stále plní svůj úkol, ujišťují v oddělení nouzového zásobování. V současné době prostředků ve finském zdravotnickém systému neexistují žádné zprávy o nedostatku ochranných. Německý časopis zdůrazňuje, že zdravotnický systém ve skandinávských zemích je považován za jeden z nejlepších na světě.

Podle publikace Německo také skladuje důležité zboží v případě nouze. Za dostupnost nezbytných rezerv v případě některého z krizových scénářů odpovídá určitý vládní orgán. Federální ministerstvo zemědělství a výživy například udržuje přes 150 skladů po celé zemi se základními druhy potravin, jako jsou obiloviny pro výrobu chleba nebo luštěniny. Tyto zásoby potravin jsou poskytovány v případě zastavení výroby ve velkém měřítku v případě dlouhodobého výpadku proudu nebo radioaktivní kontaminace. Také od ropné krize v roce 1973 disponuje Německo strategickými zásobami ropy na 90 dní.

Neexistuje však žádná taková agentura odpovědná za ochranné prostředky v případě pandemie v zemi, zdůrazňuje Focus. Toto opomenutí nyní cítí velmi silně nejen v Německu. Poptávka po ochranných oděvech a maskách na celém světě roste a na tomto trhu se rozpoutal prudký boj. Neustále se hlásí, že Spojené státy berou v jiných zemích zdravotnické potřeby pod nosem těm, kteří si je objednali za mnohem vyšší cenu. Minulý týden si například berlínská policie objednala 200 tisíc masek, ale tato šarže prostě zmizela na letišti v Bangkoku.

V souvislosti se současnou situací Angela Merkelová trvá na tom, že je třeba se poučit z krize s koronavirem a zapojit se do vývoje německé nebo evropské výroby ochranných prostředků pro zdravotnický personál. „Ze zkušenosti s touto pandemií je důležité se dozvědět, že zde potřebujeme také nějakou suverenitu nebo alespoň podporu pro vlastní výrobu," zdůraznila německá kancléřka v pondělí v Berlíně.

Finsko hromadí zásoby po celá desetiletí pro případ velké katastrofy nebo pandemie. Zatímco sousední země, jako je Švédsko nebo Dánsko, po skončení studené války postupně vyprázdnily svá skladovací zařízení pro případy nouze, Finové se rozhodli zůstat připraveni i po zmizení přímého vojenského nebezpečí a dodržovali svou strategii doplňování. Nyní se tento kurz vyplatil.

Pro Finsko, které má 5,5 milionu obyvatel, je ve srovnání s jinými zeměmi poměrně jednoduché shromáždit potřebné množství ochranných prostředků a rychle je použít v případě pandemie. Zkušenosti země ale zároveň ukazují, že státy se nemusí zcela spoléhat na globální dodavatelské řetězce náchylné ke krizi, poznamenává německý časopis.

I když se masky a ochranné obleky vyrábějí v okolních zemích, stále to nezaručuje, že v případě krize budou okamžitě milionům lidí k dispozici. Vzhledem k dramatické situaci v německých a evropských nemocnicích by všechny země měly přemýšlet o tom, co samy doporučovaly svým vlastním občanům po celá léta, a aby zabezpečily dostatečné zásoby všeho nezbytného pro případ krize, uzavírá Focus.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)