Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Finský prezident obhájil svůj post díky „proruské kartě“

Finský prezident obhájil svůj post díky „proruské kartě“

Finský prezident Sauli Niinistö zvítězil drtivě už v 1.kole prezidentských voleb, jeho výborně zvládnuté vztahy s Ruskem se ukázaly jako rozhodující při zisku prezidentské funkce pro druhé šestileté období.

Sauli Niinistö, finský prezident
29. ledna 2018 - 03:20

Vedení Sauli Niinistö v průzkumech během hlasování bylo tak velké, že volby se staly nudnými píše finský web Yle.

Voličská účast se v letošním roce se snížila na 69,9 procenta oproti 72,8 procentům oprávněných voličů v roce 2012.

"Rád bych řekl, že jsem vděčný, že mi lidé dali takové dobré ocenění. Je velmi obtížné obhájit funkci, " řekl po volbách Sauli Niinistö.

Sauli Niinistö vyhrál s 62,7 procenty hlasů, před Pekkou Haavistem, Strana zelených, který získal  12,4 procent a Laurou Huhtasaari, přezdívanou finskou Marine Le Pen, která získala 6,9 procent.

Niinistö odmítl podporu své Strany národní koalici na nominaci do prezidentských voleb. Získal nominaci od asi 156.000 fínských občanů.

Finský ministr zahraničí: Evropskou armádu nepotřebujeme!

Volební komise navrhla podpořit staronového prezidenta celým politickým spektrem, když překročil hranici 50 procent, při níž se druhé kolo stává zbytečným.

"Nevidím důvod měnit politiku vůči Rusku. Máme různé pohledy na Ukrajinu, na Krym. Ale hlavní věcí je rozvoj dobrých sousedských vztahů," říká Sauli Niinistö. Finský prezident je v pravidelném kontaktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.


Prezident s takovými názory a kontakty by byl v České republice terčem nenávistné kampaně a jeho vítězství by bylo velmi těžké, téměř nemyslitelné.


Výsledek bude oficiálně potvrzen ministerstvem spravedlnosti v úterý, přičemž Niinistö bude před parlamentem přísahat  ve čtvrtek 1. února.

(rp,prvnizpravy.cz,yle,foto:arch.)