Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

Florida vyhodila vědkyni za odmítnutí „upravovat“ koronavirová data

Florida vyhodila vědkyni za odmítnutí „upravovat“ koronavirová data

Specialistka na koronavirus na Floridě, dr. Rebecah Jonesová, tvrdí, že byla propuštěna ze zdravotnického oddělení za to, že odmítla změnit údaje ve prospěch rozhodnutí úřadů zrušit omezující opatření.

Pláže na Floridě se otevřely
21. května 2020 - 11:07

Podle britských novin The Guardian se guvernér státu snaží obnovit práci místních podniků a už dříve byl obviněn z utajování informací o úmrtnosti na COVID-19 na Floridě.

Vědkyně z Floridy tvrdí, že byla propuštěna za to, že odmítla změnit data COVID-19 „na podporu plánu na odstranění omezujících opatření“, informují britské noviny The Guardian.

Podle dr. Rebecy Jonesové, která je odpovědná za databázi COVID-19 na Floridě, ji guvernér vyhodil z resortu zdravotnictví poté, co se postavila proti příkazu k cenzuře některých informací. Byla odstraněna ve stejný den, kdy se stát otevřel byznysu.

V pondělí, kdy se lidé vrátili na pláže a do restaurací, kin, tělocvičen a kadeřníci v téměř každém kraji dostali povolení pokračovat, administrativa guvernéra Ron DeSantise vyhodila Dr. Rebecu Jonesovou z floridského ministerstva zdravotnictví. Jonesová v úterý uvedla, že byla propuštěna za to, že odmítla „ručně změnit data“, aby podpořila plán na zrušení omezujících opatření.

Mluvčí DeSantise toto tvrzení popřel. Podle něj byla Jonesová propuštěna za destruktivní chování a neposlušnost. Tento vyhazov ale rozrušil vědecké výzkumníky na Floridě, kteří poukazují, že přesné a nezaujaté statistiky jsou nezbytné pro jejich práci.

Demokraté věří, že tento krok byl politicky motivován, uvádí článek. Jsou  pobouření možností, že se floridská vláda pokouší manipulovat nebo upravovat data, aby odstranění omezujících opatření vypadalo bezpečněji.

„Takové činy jsou nebezpečné a, upřímně řečeno, musí být trestné," řekl Terry Rizzo, předseda Demokratické strany na Floridě. „Musíme okamžitě provést nezávislé vyšetřování. Mezitím musí úředníci města a vlády na Floridě ostražitě dohlížet na situaci, aby chránili veřejné zdraví. “

Z pohledu vedoucího výzkumného pracovníka Centra pro globální rozvoj Jeremyho Conindicka, který vedl boj s Ebolou v západní Africe za Obamy, „to vyvolává hned několik otázek o těch povzbudivě nízkých počtech na Floridě v poslední době.“


Podobná situace byla zaznamenána ve státě Georgia, kde byla vláda republikánského guvernéra Briana Kempa donucena se omluvit za poskytnutí nepravdivých údajů v databázi zdravotnictví, které podle britských novin údajně naznačovaly klesající trend.

DeSantis trvá na tom, že Florida se bezpečně sune do první fáze rušení omezení. Přičemž byl guvernér státu už dříve obviněn ze skrývání informací o úmrtnosti na koronavirus na Floridě, která v úterý přesáhla 2 000 úmrtí, zatímco počet infekcí se blíží 50 tisícům případů.

Nyní se aktivní zastánce Trumpa DeSantis setká s vedoucím pandemické pracovní skupiny Bílého domu, viceprezidentem Mikem Penceem v Orlandu, aby diskutoval o obnovení cestovního ruchu na Floridě.

Ve svém prohlášení zaslaném v úterý večer The Guardianu, tisková mluvčí guvernéra Floridy označila činnost Jonesové za „podvratnou“: „Rebecah Jonesová opakovaně projevovala neposlušnost během své práce v oddělení, včetně jejích jednostranných rozhodnutí změnit panel oddělení na COVID-19 bez účasti nebo schválení epidemiologické skupiny nebo jejích vedoucích.“

Podle představitele guvernéra Floridy je „přesnost a transparentnost vždy nezbytná, zejména při bezprecedentní nouzové situaci v oblasti veřejného zdraví, jako je tomu u COVID-19. Nelze se vyrovnat s tím, že během této pandemie někdo podkopává veřejný pořádek, v důsledku čehož se ministerstvo rozhodlo, že bude nejlepší ji vyhodit."

Jak britské noviny poznamenaly, Jonesová je vědec v oblasti geografie a žurnalistiky. Vytvořila dvojjazyčnou databázi informací, která podrobně popisuje úmrtí, údaje o testování a sledované osoby.

„Pracovala jsem na tom sama 16 hodin denně po dobu dvou měsíců, z nichž většinu mi ještě nezaplatili, a teď, když se to stalo, pravděpodobně nikdy nezaplatí," uvedla Jonesová v dopise, který poslala novinám Florida Today. „Dělají spoustu změn. Doporučila bych vám být ostražití při používání těchto údajů,“ dodala.

Podle Jonesové jí bylo nařízeno odstranit některé informace, včetně údajů od obyvatel Floridy, kteří hlásili symptomy koronaviru několik měsíců před tím, než byly jejich případy potvrzeny.

Vědci používající databázi odsoudili tento krok státního orgánu. Mnozí jsou zmatení. Pokud vědci nemají skutečné informace, mohou v konečném důsledku trpět lidé, uzavírá The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)