Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Pandemie tvrdě zasáhla USA kvůli dvěma fatálním chybám!

Focus: Pandemie tvrdě zasáhla USA kvůli dvěma fatálním chybám!

USA utrpěly koronavirem jako žádná jiná země na světě, a důvodem jsou dvě fatální chyby Trumpovy administrativy, píše německý časopis Focus.

Ilustrační foto
23. července 2020 - 04:20

Jedna z nich souvisí se skutečností, že Bílý dům se řídil příliš optimistickými prognózami a ne poměrně spolehlivějšími statistikami. Experti vidí další chybu ve snaze přesunout boj proti pandemii na úřady jednotlivých států.

Spojené státy dosáhly pro koronaviry antirekordní číslo ohledně koronaviru, píše německý časopis Focus. S více než 3,6 miliony nakažených a 141 000 úmrtí se stala země nejhůře postiženou pandemií na planetě a příčinou této katastrofy byla dvě fatální rozhodnutí Bílého domu.

Podle Johns Hopkins University v Baltimoru bylo v sobotu registrováno ve Spojených státech více než 60 tisíc infekcí denně. Celkový počet infikovaných lidí v zemi tak přesáhl 3,69 milionu lidí. Během několika posledních týdnů se počet infekcí ve Spojených státech opět výrazně zvýšil: v posledních dnech byly v celé zemi neustále zaznamenávány nové antirekordy. Nejvýraznější nárůst infekcí byl dosud zaznamenán v pátek 17. července s 77 638 případy.

Úřady v Texasu a Arizoně objednaly přepravní chladící vozy kvůli rostoucímu počtu úmrtí. Spojené státy se staly na světě staly nejvíce zasaženou zemí koronavirem, píše německý časopis. Odborníci se domnívají, že Spojené státy se dosud nedokázaly vyrovnat s první vlnou infekcí. Po několik týdnů se virus opět aktivně šíří. Obzvláště mnoho případů onemocnění je pozorováno na jihu a na západě země.

Začátkem týdne Texas smutně zaznamenal 129 úmrtí denně. Doposud zabil koronavirus ve státě více než 3,7 tisíce lidí. V důsledku hrozby nedostatku prostoru v márnicích a krematoriích již úřady v některých městech nařizují, aby byla připravena na to nejhorší chladící auta. "Nemůžeme je nikam umístit. Zní to hrozně, ale je to pravda,“ řekl starosta San Antonia Ron Nirenberg o obětech koronaviru. Nyní město připravilo přepravní chladící vozy jako poslední možnost.

Jak se to mohlo dostat tak daleko? Jak je uvedeno v článku, zdroje v Bílém domě se domnívají, že na vině byly dvě velké chyby Trumpovy administrativy.


První z nich byly příliš optimistické statistické prognózy americké vlády. Úředníci odpovědní za situaci se ve svých hodnoceních nejprve spoléhali na opakovaně kritizované prognózy University of Washington v Seattlu. Podle zdejších vědců začala v polovině dubna pandemie klesat a počet infekcí by se měl v následujících týdnech, stejně jako v Itálii, rychle snížit.

V nemocnicích po celé zemi se ukázalo, že je to mnohem dramatičtější, a hlavní epidemiolog ve Spojených státech, Dr. Fauci, byl ohledně situace skeptičtější, zdůrazňuje Focus. Nakonec však činitelé s rozhodovací pravomocí ignorovali ostražitost předních lékařů této země ve vztahu k navrhovaným optimistickým statistikám, jejichž kompilátoři vycházeli ze skutečnosti, že Američané budou nadále dodržovat omezení týkající se odchodu z domova a kontaktů.

Do této doby konzervativní a ultrapravicová americká média povýšila nošení masek a omezené kontakty na úroveň kulturního boje, píše německý časopis. Trump sám přilil olej do ohně, když zpočátku odmítl se objevovat na veřejnosti s maskou a vyzval pravicové demonstranty v demokratických státech “osvobodit” tyto státy.

Publikace popisuje druhou chybu jako strategickou a politickou: Trumpův tým, opírající se o optimistické předpovědi, se rozhodl přesunout boj proti koronaviru na úřady jednotlivých států. Na jedné straně je to v souladu s politickým přesvědčením Republikánské strany, která by chtěla soustředit více moci ve státech a stáhnout ji z Washingtonu - alespoň na tak dlouho, dokud státy dělají, co republikáni chtějí. „Pouze Washington si myslí, že mají odpověď pro celou Ameriku,“ řekl šéf Trumpovy administrativy Mick Mulvaney pro New York Times.

Na druhé straně se jednalo o pokus o odstranění odpovědnosti za boj proti pandemii z Bílého domu a o přesunutí na guvernéry států. Proto vyvinula Trumpova administrativa příkladné směrnice, podle kterých bylo považováno za bezpečné zrušit karanténní omezení uložená Washingtonem.

Podmínky pro zmírnění omezení však nebyly závazné. Některé republikánské státy, jako je Texas nebo Arizona, zrušily karantény dříve, než splnily nezbytné předpoklady, a prezident podpořil jejich snahu obnovit ekonomiku co nejdříve, aby nic nemohlo ohrozit jeho šance na znovuzvolení ve v letošních podzimních volbách. Výsledkem bylo, že šíření viru, které na rozdíl od předpovědí Trumpova týmu nemělo ani čas na skutečný pokles, pokračovalo s obnovenou energií.

V boji proti nové, ještě větší vlně epidemie jsou státy nyní více či méně samy, uzavírá Focus. Zatímco počet infekcí na jihu a jihozápadě Spojených států explozivně roste, Trump v jednom ze svých projevů v kampani v Oklahomě hovořil o svém záměru zpomalit systematické testování populace, protože jinak je míra infekce příliš vysoká. Bílý dům následující den řekl, že prezident jen žertuje. O den později však Trump novinářům řekl, že jeho slova nebyla vtipem, dodává německý žurnál.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)