Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: 400 bitevniků F-35 nemusí na válku s Ruskem stačit!

Forbes: 400 bitevniků F-35 nemusí na válku s Ruskem stačit!

Z asi 1900 stíhaček a útočných letadel ve službách evropských zemí NATO je pouze 100 s nejnovějšími úpravami páté generace F-35 a všechny ostatní jsou zranitelné vůči ruským systémům protivzdušné obrany.

Americká stealth stíhačka F-35
10. listopadu 2020 - 11:04

Proto, píše Forbes, se rozhodly koupit dalších 400 nových letadel, ale nemusí to stačit, pokud vypukne válka s Ruskem.

Evropské letectvo posiluje svoji obranu a přijímá nová, neviditelná letadla. Podle Forbesu je však jedna věc kupovat takové stíhačky, a druhá je udržovat jejich bojovou připravenost, osázet je zbraněmi, cvičit piloty, uvádí autor článku studii kalifornského centra RAND.

Celkově mají evropské země NATO přibližně 1900 stíhaček a útočných letadel. Ale pouze 100 z nich je nejnovějšími úpravami neviditelného modelu F-35 páté generace. Většina z ostatních patří ke čtvrté generaci. Mají moderní senzory a zbraně, ale ustupují, pokud jde o odolnost vůči radarům. I ty nejlepší z nich jsou tedy zranitelní vůči ruským systémům S-300 a S-400, které dokáží sestřelit nepřátelská letadla na vzdálenost stovky kilometrů.

Dojde-li ke konfliktu s Ruskem, bude zpočátku zpochybněna schopnost NATO projektovat síly do nepřístupného prostoru, aby zničily systémy protivzdušné obrany, omezit schopnost nepřátelských pozemních sil obsadit území aliance a připravit půdu pro související operace.


Letadla F-35 však mohou létat v blízkosti ruských obranných systémů a ničit je. Takže současná a budoucí akvizice letadel páté generace může zásadně změnit vzdušné operace NATO, zvýšit zapojení evropských států do mise aliance.

Evropské státy do roku 2030 zakoupí více než 400 letadel F-35. Není však jasné, zda pro ně získají dostatečně přesnou naváděnou munici a zda mohou piloty správně trénovat. Rovněž není známo, kolik z těchto letadel bude schopno v danou dobu vzlétnout.

Piloti mají problém: potřebují trénovat nejdůležitější dovednosti, včetně ničení protivzdušné obrany nepřátel. Toho lze dosáhnout například na cvičeních, která se konají několikrát ročně v americkém státě Nevada. Podle pravidel těchto cvičení však mohou organizátoři sdílet taktická data pouze s účastníky z Velké Británie.

F-35 stojí 100 milionů dolarů za letadlo, i když jsou velmi nespolehlivé, poznamenává autor článku. Mnoho zemí NATO nakupuje tato letadla, ale některé je kupují ve velmi malém množství. Nizozemsko tedy koupí 43 letadel, ale nasazeny budou pouze 4, protože zbytek bude na údržbě nebo pro cvičení. 400 bitevniků se tedy může zdát jako hodně, ale ve skutečnosti bude mnohem méně připraveno bojovat, dodává Forbes.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)