Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Konfrontace Rusů a Saúdů tvrdě zasahuje ekonomiku USA!

Forbes: Konfrontace Rusů a Saúdů tvrdě zasahuje ekonomiku USA!

Hospodářská válka, kterou Saúdská Arábie vyhlásila ruskému ropnému průmyslu, hrozí těžkou ranou americkému ropnému a plynárenskému odvětví.

Amarickým producentům hrozí bankrot
17. března 2020 - 11:06

Jak píše publicista Forbes Thomas Dusterberg, podle jeho názoru by Trumpova administrativa měla vyvinout tlak na Saúdy i Rusy, aby během globální krize přestali zaplavovat ropou depresivní trh, protože to ve Spojených státech vyvolá masové bankroty.

Spor mezi Saúdskou Arábií a Ruskem ohledně cen ropy tvrdě zasáhl americkou ekonomiku, píše Thomas Dusterberg, vedoucí výzkumník Hudson Institute, v článku Forbes.
 
Minulý víkend vyhlásila Saúdská Arábie hospodářskou válku s ruským ropným průmyslem. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl snížit produkci ropy při klesajících cenách, vyvolaných bezprecedentním poklesem poptávky o 3,5 milionu barelů denně v důsledku koronaviru.
 
Saúdové v současnosti zaplavují trh ropou a v pondělí jednostranně snížili své ceny natolik, že cena ruské suroviny klesla o 25%. Tento cenový šok hrozí, že vyvolá vážné škody odvětví ropy a zemního plynu v USA, které trpí nadměrným zadlužením a je oslabeno extrémně nízkými cenami a poptávkou.
 
Americký prezident Donald Trump, podle autora, se musí postavit na odpor svým saúdským přátelům, stejně jako Rusům, kteří se již dlouho snaží udržet ceny dostatečně nízké, aby zničili americký břidlicový průmysl.
 
Trumpova administrativa by měla přinejmenším vyvíjet tlak na Saúdy i Rusy, aby přestali zaplavovat depresivní trh během globální krize, protože jejich spor hrozí, že na amerických trzích vyprovokuje masivní bankroty a neschopnost splácet dluhové závazky na trzích USA.
 
Čas, který Saúdská Arábie a Rusko potřebují k vyřešení věcí, může být likvidační, zdůrazňuje list. Ve světě již došlo k vážnému poklesu poptávky v důsledku vypuknutí koronaviru, který ochromil významnou část čínské ekonomiky v únoru a téměř jistě povede k recesi v Evropě, stejně jako v Japonsku a Spojených státech.


V loňském roce již byli výrobci z břidlic v ohroženém postavení, částečně proto, že byli schopni dosáhnout nebývalého úspěchu při zvyšování domácí produkce. Podle zprávy Evercore ISI činil ale od roku 2007 celkový hotovostní deficit provozovatelů břidlic více než 280 miliard dolarů.
 
Americké banky a soukromé investiční společnosti, které financovaly růst břidlicového boomu, začínají odmítat podporovat firmy působící v této oblasti, protože se jejich bilance zhoršují.
 
Nedávné zprávy ukazují, že dluh ve výši 140 miliard dolarů v odvětví průzkumu a těžby je již ohrožen negativním ratingem. Podobný výsledek může mít také dopad na zpracovatelské a dopravní společnosti spojené s tímto sektorem, jehož celkový dluh činí více než 300 miliard dolarů.
 
Za současných cen ropy může prosperovat jen velmi málo amerických firem. Studie provedená na konci loňského roku Federální rezervní bankou v Dallasu ukázala, že pro 59% provozovatelů v tomto regionu jsou nutné ceny ropy 50 dolarů za barel a více. Mezitím, podle 12. března, se cena ropy West Texas Intermediate (WTI) dostala pouze na 30,71 dolarů.
 
Geoekonomický útok vypracovaný Saúdskou Arábií na další země produkující ropu ukazuje, jak nespolehlivý spojencem je Rijád pro Spojené státy.


Podle autora by v době reálné krize - kdy koronavirus ohrožuje životy lidí na celém světě - měl prezident Trump důrazně doporučit korunnímu princi Saúdské Arábie Mohammedovi bin Salmanovi, aby opustil tento vzájemně destruktivní program.
 
Tržní síly se nakonec přizpůsobí dynamice nabídky a poptávky, zatímco američtí a saúdští výrobci přežijí, protože jsou nejefektivnější na světě. Pokračování tvrdé cenové války podkopává obě země a představuje riziko dalšího zhoršení vzájemných vztahů, dodává publicista časopisu Forbes Thomas Dusterberg.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)