Svátek má: Zdislava

Zprávy

Velikost textu:

Forbes nenašel „skutečný důvod“ k dalším sankcím proti Rusku!

Forbes nenašel „skutečný důvod“ k dalším sankcím proti Rusku!

V současné době nemají američtí zákonodárci žádný důvod zpřísnit sankce proti ruské ekonomice, napsal hlavní komentátor Forbesu Kenneth Rapoza.

Ilustrační foto
31. července 2019 - 10:10

Podle něj zpráva zvláštního žalobce Roberta Muellera, která nepotvrdila, že Rusko „ovlivnilo“ výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech, „rehabilitovala zemi“, přinejmenším v očích Wall Streetu.

„Neexistuje žádný důvod k uvalení sankcí na Rusko. Kromě nenávisti k zemi kvůli skutečnosti, že jí vládne darebák z filmů Jamese Bonda, Vlad Putin,“ sarkasticky poznamenal ve svém článku Kenneth Rapoza.

Od doby, kdy se k moci dostal Donald Trump, se na akciovém trhu objevují zvěsti, že jestřábi v senátu mají v úmyslu uvalit sankce na ruskou vládu a vládní dluhopisy. Ale po dokončení vyšetřování zvláštního prokurátora Roberta Muellera, který zjistil, že „továrny trollů“ neovlivnily výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech, bylo Rusko „rehabilitováno, alespoň pro Wall Street“, uvedl autor článku.
 
Podle něj bylo Muellerovo svědectví skutečnou „ranou do špinavé tváře“ demokratů a těch, kteří spojili Trumpa s „darebnou“ Moskvou. Tento příběh můžeme bezpečně ukončit tečkou: od začátku roku do současnosti je Rusko nejrychleji rostoucím rozvíjejícím se trhem.
 
Od léta 2014 podléhají ruské ropné a plynárenské společnosti a banky americkým a částečně evropským sankcím. Všechna tato opatření byla přijata kvůli zapojení Moskvy do „separatistického hnutí“ na východě Ukrajiny, připomněl Rapoza.
 
V roce 2016 se tyto sankce rychle změnily v způsob, jak Rusko potrestat za „výběr“ Trumpa. Později se „vměšování do voleb“ stalo součástí nového zákona, který zbavil amerického prezidenta možnosti zrušit omezení proti Moskvě bez souhlasu Kongresu. V té době téměř všichni demokraté a dostatečný počet republikánů věřili, že „Rusové Trumpa zkompromitovali“, upozornil autor článku.


Zároveň se Moskva neustále snažila zmařit plány Washingtonu, „jehož oblíbeným koníčkem je měnit režimy na Blízkém východě“, a pomohla udržet syrského prezidenta Bašára Asada u moci. Podle pozorovatele to také sloužilo jako další důvod k sankcím.
 
Americké úřady nejprve použily Ukrajinu, poté Trumpa a Sýrii, aby zvýšily tlak na ruské ropné a plynárenské společnosti a státní banky, které jsou životně důležitou součástí hospodářství země. Pro mnohé existovalo na trhu reálné riziko, že „rozzlobený“ Kongres by nakonec zabránil americkým investorům ve vlastnictví dluhopisů Sberbank, uvedl Rapoza.
 
Podle jeho názoru je historka o „vměšování do voleb“ a vyšetřování Muellera již skončena. Jedinými problémy, které pro Rusko představují skutečnou hrozbu, jsou komplikace situace na Ukrajině a v Sýrii.
 
Na Ukrajině se změnila moc, která je naladěna „méně antiputinovsky, než bývalý prezident Petro Porošenko“. Syrský konflikt ale bude moci znovu nabrat na síle. Pokud ale vyloučíme hypotetický střet mezi ruskou a americkou armádou, v této otázce není nic, co by mohlo „vyvádět z míry milující sankce“ americké zákonodárce, poznamenal Rapoza.
 
„Jinými slovy, vyjma geopolitického překvapení ze strany Ukrajiny (nepravděpodobné), Sýrie (možná) a Íránu (možná), je nárůst sankcí proti ruským korporacím u konce. Jedná se o závažný odrazující faktor, který je z pohledu ruských investic vyloučen,“ poukázal publicista.

„Ruská ekonomika překonala své současné problémy s sankcemi. Dobrou zprávou pro Rusko je, že v blízké budoucnosti nebude muset hledat způsob, jak žít s novými sankcemi,“ uzavřel Kenneth Rapoza.

Zdá se ale, že autor je příliš optimistický. Rusofobní kongresmani si zcela jistě najdou důvody k uvalení dalších sankcí proti Rusku. A když už ne za něco konkrétního, tak je vždy po ruce univerzální argument, že se Rusko "špatně chová".

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)