Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Putin využil možnost dát Západu další lekci historie!

Forbes: Putin využil možnost dát Západu další lekci historie!

Vladimir Putin by nikdy nesouhlasil s tím, aby role jeho země v porážce nacismu byla nějak podceňována nebo že by s ní mělo být zacházeno bez náležitého respektu.

Ilustrační foto
23. června 2020 - 10:10

Podle časopisu Forbes musel ruský prezident přehlídku přeložit, ale ve svém článku zveřejněném v The National Interest nevynechal příležitost znovu objasnit svůj pohled na Západ.

Ruský prezident Vladimir Putin, který musel přehlídku, věnovanou 75. výročí vítězství v nacistickém Německu ve druhé světové válce, odložit, si však nenechal ujít příležitost znovu objasnit svůj pohled na Západ. Podle Forbesu ve svém dlouhém článku, zveřejněném v angličtině v publikaci National Interest, a také na oficiálních webových stránkách Kremlu, Putin varuje: „Historický revizionismus, jehož projevy nyní pozorujeme na Západě, zejména s ohledem na téma druhé světové války a jeho výsledek, je nebezpečný. “

Proč je tato otázka tak důležitého významu 75 let po skončení války a ve zcela jiném světě? Odpovědí může být podle autora materiálu ruská vlastní historie. Za dobu jednoho století zažilo Rusko kromě první a druhé světové války revoluci, občanskou válku, změnu režimu z monarchie na komunismus a poté pád komunistického systému. Na tomto pozadí vítězství nad nacistickým Německem vyniká jako skutečný triumf, který se stále používá jako síla schopná sjednotit zemi. Proto je Rusko velmi uraženo, když je jeho role ve druhé světové válce ignorována, jak se stalo 8. května v tweetu Bílého domu.


„8. května 1945 porazila Amerika a Velká Británie nacisty! Duch Ameriky bude vždy zvítězit. Nakonec se to i tak přesně stalo,“ uvedl tweet na oficiální stránce Bílého domu.

Jak publikace poukázala, Putin nikdy nebude souhlasit s tím, že role jeho země v porážce nacismu bude nějak minimalizována nebo že s ní bude zacházeno bez náležitého respektu. Proto ve svém článku zmínil poselství, které britský premiér Winston Churchill poslal Josefu Stalinovi v září 1944. V této zprávě Churchill přiznal, že „ruská armáda vyvrhla vnitřnosti z německého válečného stroje“.

„Zatímco se jeho země snaží vypořádat se s důsledky koronaviru pro ruský zdravotnický systém a ekonomiku a je nucena vyrovnat se obtížnými vztahy se Západem, Putin má v úmyslu udělat vše pro to, aby na to nezapomněli ani Rusové, ani celý svět," uzavřel autor.

Nutno dodat, že při obětech bývalého Sovětského svazu – 27 milionů lidí – na to v Rusku nezapomínají, ale na Západě zcela nedůstojně a v rozporu s realitou - ano. A je logické, že si pak koleduje o příslušnou lekci.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)