Svátek má: Alice

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Rusko obvinilo Facebook a Google z vměšování do voleb!

Forbes: Rusko obvinilo Facebook a Google z vměšování do voleb!

Roskomnadzor – ruský regulační úřad, vydal prohlášení, že v den voleb 8. září byly politické reklamy vysílány na vyhledávači Google a také na Facebooku a YouTube, ačkoli to ruské zákony zakazují.

Ilustrační foto
10. září 2019 - 10:10

Jak poznamenává publicista Forbes, je v tom určitá ironie, protože obvykle je Rusko obviňováno z z vměšování do zahraničních voleb.

 „Každý zde pochopí ironii: Rusko právě obvinilo Facebook a Google z „nezákonného“ a „nepřijatelného“ zasahování do voleb,“ píše publicistka Forbes. Roskomnadzor vydal prohlášení, že Facebook a Google distribuovaly politické reklamy v době, kdy to ruské zákony zakazovaly.
 
Mezitím, jak autor článku poznamenává, je Rusko obvykle považováno za hlavního apologa  zasahování do voleb. Teď dostáváme „výbušnou směs“.


Roskomnadzor poukazuje na skutečnost, že v den voleb 8. září byly vysílány politické reklamy ve vyhledávání Google, jakož i na Facebooku a YouTube, ačkoli úřad varoval, že to porušuje ruské zákony. Ruské orgány proto dospěly k závěru, že toto chování největších amerických společností lze považovat za vměšování do vnitřních záležitostí Ruska a bránění pořádání demokratických voleb. „Takové kroky zahraničních společností jsou nepřijatelné," citovala publikace Roskomnadzor.
 
Dotyčná reklama propagovala myšlenky opozičního „Inteligentního hlasování“ těm, kteří hledali informace o místních volbách v Moskvě. Kromě toho Facebook údajně zablokoval dva posty, která se Moskevská volební komise pokusila zveřejnit na své stránce o tom, jak jsou prověřovány zprávy o volebních nesrovnalostech, píše publicistka Forbesu.

Co už Forbes nepíše je, že například Google reagoval naprosto trapnou výmluvou, že je „nevinen“, protože neodpovídá za to, co dají přispěvatelé na stránky (ačkoliv jinak pravidelně materiály, které se mu nelíbí blokuje), zatímco stejně argumentující Facebook suše zablokoval úřední oznámení. Jakési okolky Forbesu (místo toho, aby se kriticky zhrozil) tím, že je „Rusko obviňováno“ (ani Forbes si pro jistotu nedovolí napsat, že je to „dokázáno“) z vměšování do cizích voleb, zde byly americké firmy nachytány na švestkách. A v tom spočívá ona hořká ironie.

A aby se čtenář pobavil o "ruském vměšování" dodáváme hned několik materiálů k tématu, kterého se dezinfomátoři - a to i čeští - drží jako zvýkačka na podrážce:


(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)