Svátek má: Kazimír

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Sblížení Pekingu a Moskvy drtí americkou energetiku

Forbes: Sblížení Pekingu a Moskvy drtí americkou energetiku

Ještě před zahájením obchodní války s Trumpem hleděla Čína na Rusko, ale nepřátelský postoj amerického prezidenta tento trend jen urychlil.

Ilustrační foto
7. října 2020 - 10:10

Jak píše Forbes, ve snaze uspokojit svůj energetický hlad se třetina jeho dovozu Pekingu vázaného na ropu stále více obrací k Moskvě a přemýšlí o přerušení vazeb s americkými společnostmi.

Jak se zhoršují vztahy mezi USA a Čínou, Rusko hromadí další výhody, které poškozují americké podnikání. Jak píše Forbes, nyní se Čína ve snaze uspokojit svůj energetický hlad stále více obrací k Rusku a přemýšlí o přerušení vazeb s americkými ropnými a plynárenskými společnostmi.

Jak noviny uvádí, asi třetina veškerého čínského dovozu je vázána na ropu. Nyní je na trhu přebytek ropy a zemního plynu a Čína je může koupit od koho chce. Ještě před začátkem obchodní války s Trumpem se Čína dívala na Rusko, ale Trumpovo nepřátelství tento trend jen urychlilo. A Rusko je jen rádo, že se s Čínou setkává na půli cesty, protože doplňuje 60% svého národního rozpočtu z uhlovodíků, přičemž ropa a plyn nyní tvoří téměř třetinu jeho HDP.


Ve výsledku prudce poklesl objem amerického vývozu ropy do Číny, zatímco ruský vývoz se zvýšil. V roce 2005 zajišťovalo Rusko 5% čínské spotřeby ropy, ale tento podíl významně vzroste díky nové dohodě o dodávkách ropy v hodnotě 270 miliard dolarů, která byla uzavřena na 25 let. Ve výsledku se Amerika ukázala jako třetí a nepotřebná.

Pokud je však současné sblížení mezi Čínou a Ruskem založeno na ropě a plynu, nemusí to trvat dlouho, doufá americký tisk. Čína se zavázala, že se do roku 2060 stane uhlíkově neutrální zemí, přičemž tvrdí, že vyrábí největší počet solárních panelů na světě a disponuje zásobami vzácných zemin, které se používají k výrobě dílů elektrických baterií pro automobily. Čínská ekonomika je navíc mnohonásobně větší než ruská ekonomika - je devětkrát větší svým objemem.

Nyní Čína, píše autor článku, potřebuje ruské organické palivo, ale nepotřebuje o nic menší dovoz ze Spojených států. Amerika také potřebuje Čínu, protože s touto zemí provádí 5% veškerého zahraničního obchodu. Americké nadnárodní společnosti jsou dobře zastoupeny v Číně, kde zavedly výrobu. A Číňané si dobře uvědomují, že navzdory všem Trumpovým hrozbám nebude schopen tento vztah zničit.

Jak autor materiálu uzavírá, americké vztahy s Čínou nebyly po několik desetiletí tak špatné, ale ruské přátelství s Čínou je silnější než kdy dříve. Pokud tedy USA chtějí, aby se americké společnosti vrátily do normálu, musí obnovit své mezinárodní pozice.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)