Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Washington nemůže „nucením“ uspět s plynem v Evropě!

Forbes: Washington nemůže „nucením“ uspět s plynem v Evropě!

Pokud jsou sankce uvaleny z obav o budoucnost Ukrajinu, budiž, ale pokud tak chtějí USA vnutit svůj plyn Evropě, tak zřejmě neuspějí, uvedl časopis Forbes.

Roury pro pokládku Nord Stream - 2
7. května 2020 - 11:04

Pokud americké sankce proti Nord Stream - 2 nejsou primárně politické, ale ekonomické a Washington je potřebuje, aby získal pouze přístup na evropský trh s plynem, pak z nich nebude mít žádný zvláštní prospěch, zdůraznil Ken Silverstein, nezávislý publicista na stránkách Forbesu.

Podle něj sankce jen zhoršují postoje vůči Americe v Evropě a pokud Spojené státy skutečně chtějí rozšířit vývoz LNG do Evropy, měly by opustit takové „donucovací metody“ a jednat prostřednictvím „spravedlivého podnikání“.

„Trestají USA výstavbu plynovodu do Německa Ruskem, protože chtějí prodat do Evropy více zkapalněného zemního plynu - nebo proto, že Rusko nelegálně připojilo Krym?" klade si otázku publicista Ken Silversteen. Podle novináře jsou nuance zde nesmírně důležité, protože pokud chce Washington pouze „zachránit západní Evropu před ruskou vládou“, pak „k tomu Evropané nejsou vedeni“ - říkají, že „si mohou sami dobře vybrat vlastního dodavatele paliva“ a USA vnímají jako jednoho z mnoha partnerů k diverzifikaci dovozu zemního plynu spolu s Norskem, Alžírskem, Katarem a Nigérií.

„Pokud jsou Spojené státy schopny konkurovat - to je jedna věc, ale pokud používají jako zbraň hospodářské sankce - je to úplně jiná věc," poukázal Silverstein. Jak novinář připomněl, Rusko v současné době představuje 39% všech dodávek plynu do Evropy a Spojené státy - pouze 3,5%. Přičemž je jedním z hlavních zastánců sankcí proti Nord Stream - 2 v americkém kongresu texaský senátor Ted Cruz, který zastupuje zájmy „producentského státu ropy a plynu, který potřebuje - zejména nyní - zvýšit prodej do Evropy“, poukázal novinář.


Podle Silversteina sankce proti Nord Stream - 2 skutečně pomáhají Spojeným státům „zakořenit se“ do evropského trhu se zemním plynem a také přinutily Rusko, aby se posadilo k jednacímu stolu s Ukrajinou, jejíž budoucnost Washington také znepokojuje; na konci roku 2019 se Moskva a Kyjev dohodly na pětiletém tranzitu plynu do Evropy přes ukrajinské území. Pokud taková jednání povedou k novým dohodám a nakonec k „ústupu Ruska z Ukrajiny a z Krymu“, sankce proti ruskému plynovodu se „vyplatí“, ale nesmíme zapomenout, že „rozvinuté země“ současně podporují jiná ekonomická opatření proti Rusku, která mu zejména brání v rozšiřování těžby ropy a zemního plynu a zbavuje zemi financí nezbytných k uzavření samotných dohod s Kyjevem, varoval autor.
 
Největšími evropskými trhy s LNG v Evropě jsou Británie, Španělsko a Francie, ale Německo zůstává „úhelným bodem“ kontinentu, který nyní zcela opouští jaderné a tepelné elektrárny a přechází na obnovitelné zdroje energie pomocí plynu jako pomocného paliva, poukázal Forbes. Přičemž právě v Německu hledí na kroky Washingtonou velmi negativně, protože věří, že sankce proti Nord Stream-2 zasáhly nejen Moskvu, ale i Berlín, uvedl novinář.


Bez ohledu na to, zda americké sankce proti ruskému plynovodu zůstanou platné nebo ne, bude Evropská unie stále hledat další dodavatele plynu - a v západní Evropě jsou americká opatření vnímána jako „neohrabaná“, zatímco ve východní Evropě jsou považována za výlučně nástroj nátlaku na Rusko k jednání, tvrdí autor tvrdí. „Geopolitika je složitá věc. Existuje však jednodušší teze: pokud Spojené státy chtějí rozšířit přístup na evropské trhy se zemním plynem, budou se muset spolehnout na poctivé podnikání, nikoli na donucování,“ uzavřel.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)