Svátek má: Horymír

Zprávy

Velikost textu:

Foreign Policy: Hloupá, nebezpečná a chuligánská politika USA!

Foreign Policy: Hloupá, nebezpečná a chuligánská politika USA!

Americký iracionální přístup „zajatce neberem“ ve vztahu k protivníkům Washingtonu a jejich spojencům může vést pouze k politické a diplomatické prohře.

John Bolton, poradce pro národní bezpečnost
28. dubna 2019 - 10:10

Uvedl to Stephen Walt, profesor mezinárodních vztahů na Harvardské univerzitě, ve svém článku pro Foreign Policy. Podle něj bezzásadová a otevřeně chuligánská politika Trumpovy administrativy sjednotila nepřátele Washingtonu, odcizila spojence a prakticky zlikvidovala kompromisy v různých důležitých otázkách.

„Jak jsou Spojené státy americké mocné? Zůstávají unipolární silou, schopnou vnucovat svou vůli svým protivníkům, spojencům a neutrálním zemím a donutit je - i když neochotně - souhlasit s politikami, které jsou podle jejich názoru hloupé, nebezpečné nebo prostě proti jejich zájmům? Nebo má síla Spojených států zjevné a vážné omezení, což naznačuje, že by měl Washington  stanovit cíle selektivněji a chytřeji?“ napsal Stephen Walt.

Trumpova administrativa se drží prvního názoru - zejména proto, že John Bolton převzal roli poradce národní bezpečnosti a Mike Pompeo se stal ministrem zahraničí. Bez ohledu na to, co Trump původně chtěl, jejich vystoupení v Bílém domě znamenalo návrat k „jednostrannému přístupu k zahraniční politice“, který charakterizoval období George W. Bushe mladšího.

Charakteristickým rysem tohoto období byl názor, že Spojené státy získaly takovou moc, že by mohly vyřešit mnoho problémů samy, podřídit ostatní státy své vůli pouze tím, že budou demonstrovat sílu a odhodlání Ameriky. Jeden z vysoce postavených poradců Bushe jednou řekl při této příležitosti: „Jsme nyní impérium, a když budeme jednat, vytváříme vlastní realitu."
 
Přístup Bushe a viceprezidenta Dicka Cheneyho však vedl k řadě neúspěchů a tato arogance je také součástí Trumpovy administrativy. To je zřejmé z příkladu hrozby Trumpa zahájit obchodní válku nejen s Čínou, ale také s mnoha ekonomickými partnery USA. Bylo to vidět na příkladu Trumpových impulzivních rozhodnutí, jak se dostat z transatlantického partnerství a Pařížské dohody o klimatu.
 
Stejný přístup podtrhuje ultimatimativní diplomacie vůči Severní Koreji a Íránu, kdy Washington přišel s nereálnými požadavky a zpřísnil sankce v naději, že tyto země kapitulují a dají mu to, co chtěl – bez ohledu na to, že v minulosti tato politika k ničemu nevedla. Víra ve schopnost ovládat situaci je také vidět na příkladu předčasného uznání Juan Guaidóa prezidentem Venezuely a prohlášení ve stylu „Maduro musí odejít“.„Bez ohledu na to, jak by byl takový výsledek žádoucí, bylo by hezké, kdybychom věděli, jak toho dosáhnout,“ poznamenal autor.
 
Ústředním bodem tohoto postoje je předpoklad, že tlak USA nakonec donutí své protivníky, aby splnili požadavky Washingtonu, zatímco jiné státy nenajdou způsoby, jak se vyhnout, předcházet, zředit nebo jinak se bránit realizaci amerických plánů.

Nejdůležitější bodem tohoto přístupu je, že  ve skutečnosti neguje kompromisy. Pokud budou Spojené státy skutečně všemocné, pak protičínské sankce kvůli nákupům íránské ropy neovlivní v obchodní jednání Pekingu s touto zemí, zatímco Turecko na podobný tlak nebude reagovat sblížením s Ruskem.
 
„Abych řekl pravdu, není příliš těžké pochopit, proč se jestřábi domnívají, že se s takovým přístupem k zahraniční politice vyjdou - alespoň v krátkodobém horizontu. Navzdory nedávným a četným chybám jsou Spojené státy stále velmi silné. Některé státy stále chtějí získat jejich aktivní podporu, zatímco žádná země nemůže zcela ignorovat jejich „koncentrované nepřátelství“. USA jsou stále obrovským a cenným trhem, dolar je stále hlavní rezervní světovou měnou a schopnost odříznout jiné státy nebo finanční instituce od globálního finančního systému dává Washingtonu mimořádnou páku vlivu,“ připomněl profesor.

 
Takový „chuligánský přístup“ však nevedl k velkým úspěchům, a to z velmi dobrých příčin. Zaprvé, dokonce i slabé státy nemohou tolerovat, když jsou nuceni poddat se vydírání z jednoho důvodu: jakmile ukáží, že mohou být zastrašovány, nebude konce nových požadavků. Kromě toho, když USA trvají na bezpodmínečné kapitulaci určitého státu, nemá žádnou pobídku vyvěšovatt bílou vlajku. A vzhledem k nestabilitě a neslušnosti Trumpa - vlastnostem, které prokázal v plném rozsahu - je velmi pochybné, že každý zahraniční vůdce bude věřit jeho slibům.
 
Za druhé, zastrašování prakticky všech okolo sebe vážně komplikuje proces vytváření silných koalic, které mohou posílit diplomatické působení Spojených států. Tento problém se nejvýrazněji projevuje v nesystematické hospodářské politice vůči Číně. Po odchodu z transatlantického partnerství a zahájení obchodní války s dalšími klíčovými aktéry Trumpova administrativa ztratila šanci vytvořit širokou koalici průmyslových mocností sjednocenou v jejich přání přinutit Čínu k reformě její ekonomické struktury.
 
Stejné ponaučení lze získat ze vztahů s Íránem. Trumpova administrativa aktivně, aniž by to skrývala, se pokusila pohřbít jadernou dohodu s Teheránem. Ukazuje se, že Washington je na tom tak fixovaný, že je dokonce připraven potrestat ostatní strany dohody. Teherán zároveň dohodu stále ctí, i když jeho trpělivost není nekonečná, zejména vzhledem k tomu, že Spojené státy jasně uvedly, že jejich skutečným cílem je změna režimu v Íránu.


„Pokud se Írán nakonec rozhodne obnovit jaderný program ... zbytek světa okamžitě nevstane pod vlajku Spojených států a nebude podporovat tvrdší opatření. Proč? Protože každý ví, že tuto dohodu pohřbily Spojené státy, ne Írán, a jen málo lidí bude sympatizovat s Washingtonem, když se začne ohánět reakcí Íránu,“ zdůraznil Walt.
 
Za třetí, země nechtějí přikyvovat vrtochům jiných států, zejména když se chovají sobecky, náhodně a jednají se špatně skrytým pohrdáním vůči zájmům jiných lidí. Není tedy vůbec překvapující, že tyto země začínají rozvíjet řešení, která mají omezit schopnost Spojených států vyvíjet tlak, zejména vytvořením architektury finančních dohod mimo jurisdikci Washingtonu.
 
A konečně takové „výtržnictví“ přispívá ke sjednocení sil protivníků Spojených států a zároveň odstraňuje potenciální spojence. Sbližování mezi Ruskem a Čínou není zdaleka náhodné, i když je těžké tyto dva státy označit za přirozené spojence. Moudřejší americká politika by dala Moskvě důvod, aby se distancovala od Pekingu, ale zastrašování zemí, jako je Írán, je ještě více sjednotilo.
 
„Bolton a jeho kmen zjevně přijdou s novou banální přezdívkou pro tuto skupinu - „Osa zla“ a„ Trojka  tyranie“ jsou již přijata, takže může být nezbytné řekřtít ji na něco jako „Trojici nepokojů“ nebo „Koalici chaosu“. „Při ignorování skutečnosti, že se jedná o jejich vlastní politiku, která tyto země sblížila,“ poznamenal profesor.

V současné době jsme svědky testu dvou opačných přístupů k moderní geopolitice. Podle první se moc Spojených států vůbec nezmenšila a směs materiálního potenciálu, příznivé geografické polohy a silných institucí umožňuje Washingtonu usilovat o ambiciózní, revizionistickou politiku s vysokou pravděpodobností úspěchu. Co se týče druhé verze, její příznivci považují USA za mocnou zemi v privilegovaném postavení, které však má limity možností, které je nutí stanovit priority a zapojit se do dialogu s partnery.
 
„Spojené státy testovaly verzi č. 1 od roku 2001 do roku 2004 a výsledkem bylo téměř úplné fiasko. Chápu, že opakované experimenty jsou důležité pro vědecký pokrok, ale musí Amerika tento experiment zopakovat?“ dodal Stephen Walt.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)