Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Foreign Policy: Švédsku a Finsku žádná ruská invaze nehrozí!

Foreign Policy: Švédsku a Finsku žádná ruská invaze nehrozí!

Michail Saakašvili v nedávném článku uvedl, že nejpravděpodobnějším cílem pro Rusko v blízké budoucnosti bude Finsko nebo Švédsko.

Ilustrační foto
30. března 2019 - 04:20

Podle Foreign Policy se však Saakašviliho argumenty opírají spíše o nafouknutí obrazu hrozby, než o realistické chápání současné světové geopolitiky.

V nedávném článku ve Foreign Policy bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili tvrdil, že „Finsko nebo Švédsko budou nejpravděpodobnějším cílem Ruska v blízké budoucnosti". Jak vysvětluje Saakašvili, „když útočí na zemi, která není členem NATO, ruský prezident Vladimir Putin neriskuje, že dostane přiměřenou reakci v souladu s článkem 5. Ale když by dobyl evropskou zemi, může očekávat, že doma bude sklízet plody veřejného souhlasu voličů, kteří nyní zoufale potřebují nějaké vítězství.“
 
Nicméně, jak píše autor materiálu, Saakašviliho argumenty jsou založeny spíše na tom, jak nafouknout obraz hrozby, ruské hysterie a špatné analýzy, než na realistickém chápání dnešních mezistátních vztahů v severní Evropě.


Ačkoli vztahy mezi Ruskem a Západem jsou napjaté, v každodenním životě mezi nimi pokračuje poměrně rozsáhlá spolupráce. A Finsko zůstává jednou z mála evropských zemí, které komunikují s Ruskem na nejvyšší politické úrovni a snaží se snížit napětí. Navíc Finsko a Švédsko berou své povinnosti územní obrany velmi vážně.
 
Finsko se nikdy nepřestalo zabývat územní ochranou a dnes se mu to vyplácí. Švédsko se po roce 2014 přeorientovalo na obranu vlastních a přilehlých území. Zvýšily se i vojenské nákupy. Finsko a Švédsko navíc rozšířily své stávající programy spolupráce, a to jak mezi sebou, tak s ostatními státy (zejména s NATO – pozn. red.).
 
„Koneckonců ani ten největší medvěd nebude pojídat dikobraze. Gruzie ve skutečnosti ztratila část území ve prospěch Ruska v roce 2008, kdy byl Saakašvili prezidentem Gruzie. Z této zkušenosti lze vyvodit mnohé, ale neznamená to, že Rusko zahájí válku proti Švédsku nebo Finsku se snahou zvýšit popularitu Putina, jak tvrdí Saakašvili,“ uzavřel Foreign Policy.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)