Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Formiche: Proč je verze „otravy Navalného Kremlem“ neudržitelná!

Formiche: Proč je verze „otravy Navalného Kremlem“ neudržitelná!

Zdá se, že ruští lékaři udělali všechno pro záchranu života Alexeje Navalného, píše italský profesor Igor Pellicciari v článku publikovaném ve Formiche.

Alexej Navalnyj, ruský opozičník
31. srpna 2020 - 10:10

Materiál byl přetištěn několika dalšími významnými italskými médii. S tímto hlediskem souhlasí také odborníci z jiných zemí. Podle nich rychlost Navalného přepravy do nemocnice a profesionalita lékařů Omsku, kteří léčili pacienta po dobu 44 hodin, zpochybňují verzi „otravy organizované úřady“.

„Kdo mohl otrávit Alexeje Navalného a proč?" ptá se Igor Pellicciari, profesor historie mezinárodních vztahů na University of Luis a Urbino v Římě, v článku publikovaném ve zpravodajském zdroji Formiche.net. Jak poznamenává autor publikace, Navalnyj je v Rusku kontroverzní osobností a jeho seznam nepřátel je tak rozsáhlý, že „je snadnější říci, kdo byl jeho otravitelem, než kdo ne“.

Podle profesora je však těžké uvěřit, že tato akce začala rozkazem Kremlu a byla koncipována osobně Vladimirem Putinem a skupinou jeho nejvlivnějších poradců. Jakkoli je pro západního člověka příjemné dívat se na Rusko shora a představit si, že každé rozhodnutí tam jde zpět k prezidentovi, existují důkazy, které ruší hypotézu „otravy ze strany úřadů“, tvrdí Pellicciari.

Podle italského historika je verze, podle které se Kreml pokusil zbavit „vůdce opozice“, také nepřesvědčivá, protože „opozice v Rusku je mnohem rozmanitější, než si zvykli představovat na Západě“ a existuje mnoho dalších politiků, kteří by měli prospěch z odchodu Navalného z politické arény.


Je úžasné, zdůrazňuje Igor Pellichchari především to, že Navalnyj pokus o otravu přežil - strávil 44 hodin v omské nemocnici, kde využívané lékařské vybavení, jak píše autor, není zdaleka dokonalé. Profesor především zdůrazňuje, že Navalnyj „dorazil do nemocnice neuvěřitelnou rychlostí“, respektive půl hodiny po „nouzovém volání, které letadlo vyslalo při přistání“. Ve skutečnosti nelze ani mluvit o „zpoždění operace na jeho záchranu, což by byla ideální záminka pro zhoršení klinické situace pacienta“.

Kromě toho, jak autor poznamenává, během své hospitalizace podstoupil Navalnyj mnoho diagnostických testů, které byly plně předdány a přijaty německým lékařským týmem. To umožnilo německým lékařům ušetřit čas a získat úplnou anamnézu pacienta.

Pellicciari také připomíná, že ihned po hospitalizaci dostal opozičník injekci injekci atropinu, který stabilizoval jeho stav tak účinně, že německá brigáda lékařů pokračovala v užívání stejné látky, uznávajíce platnost zvolené taktiky ruských lékařů.

„Opět je divné, že vše výše uvedené bylo k dispozici pacientovi, kterého chtěli zabít," zdůrazňuje italský profesor. Pokud by tomu tak bylo, bylo by Rusko, nejčastěji zobrazované na Západě jako země špiónů a již v 60. letech vlastnící nejmocnější atomovou bombu, poraženo před zničením nepřítele tím, že by udělalo chybu v dávkování jedu v nápoji, klade si vědec otázku.

Poté, co byl Pellicciariho článek publikován na zpravodajském zdroji Formiche.net, byl přetištěn takovými velkými italskými médii jako Dagospia a noviny Il Giornale. Jak poznamenali novináři z Il Giornale, „ukázalo se, že ruské úřady skutečně udělaly vše pro záchranu jeho (Navalného) života".

Kromě italských médií ohlásili odborníci z jiných zemí účinnost léčby Navalného omskskými lékaři. Například Hamit Kan z Technické univerzity v Sofii ve svém příspěvku na Facebooku připomněl, že specialisté společnosti pro leteckou záchrannou službu, kteří přijeli do Omsku, aby přepravili Navalného do Berlína, obdrželi údaje ze všech diagnostických studií a na společné lékařské radě potvrdili oprávněnost taktiky léčby zvolené Rusy. Současně, jak zdůraznil odborník, němečtí lékaři odmítli poskytnout svým ruským kolegům analytické údaje, na jejichž základě byl učiněn závěr o otravě.

Pierre Malinovskij, prezident Nadace pro rozvoj rusko-francouzských historických iniciativ, si je také jistý, že díky lékařům omské nemocnice, kteří 44 hodin bojovali o život pacienta, Navalnyj přežil.

(kou, prvnizpravy.cz, formiche.net, foto: arch.)