Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

FP: Trump dokonale zničil americkou zahraniční politiku!

FP: Trump dokonale zničil americkou zahraniční politiku!

Donald Trump nemá v žádném směru koherentní zahraniční politiku, tvrdí členka Obamovy administrativy Wendy Shermanová.

Ilustrační foto
7. srpna 2020 - 10:10

Materiál je pěknou ukázkou „ideologického“ boje uvnitř americké prezidentské kampaně z pohledu demokratů, kteří neustále trvají na dávno již vyvrácených bludech o spiknutí Trumpa s Ruskem, a samozřejmě, jak jinak, i s Čínou. 

Ve svém článku pro Foreign Policy naléhá na Američany, aby této skutečnosti věnovali zvláštní pozornost, protože podle ní Trump zcela zničil zahraniční politiku USA a nyní se snaží získat podporu Ruska a Číny pro znovuzvolení na druhé funkční období.

Zahraniční politika Donalda Trumpa se skládá ze série bludných tweetů bez účelu nebo strategie, píše politologka a členka Obamovy administrativy Wendy Shermanová ve svém článku pro Foreign Policy Podle ní je Trumpova celá zahraniční politika o náhodných prohlášeních, příslibech „maximálního tlaku“, nekonečném uctívání autoritářských vůdců, ponižování demokratických spojenců a obchodních dohod, které z tisíců Američanů dělají nezaměstnané.

V důsledku akcí Trumpa se Blízký východ posunul dále od mírového urovnání, život se pro obyvatele Kuby a Venezuely zhoršil a Spojené státy nemohou hodit výzvu ani Rusku ani Číně. Během této doby se Írán přiblížil k vývoji jaderných zbraní. Jeho chování na Blízkém východě se nezměnilo a v domácí politice jsou porušována lidská práva, tvrdí politička.


A takový nedostatek jasných cílů a soudržné politiky je pozorován ve všech oblastech, píše autorka článku. Pokud jde o Severní Koreu, Trump se pouze fotografoval a požadoval úplné odstranění poloostrova z jaderných zbraní. V otázce Íránu ponechal Trump Evropany a Soul a Tokio v otázce KLDR  zmatené.

Podle autorky článku jsou však ohroženy především strategické zájmy Spojených států a globální stabilita Trumpovým chováním vůči Rusku a Číně. Podle jejího názoru bude skutečná povaha vztahu mezi Trumpem a Vladimirem Putinem známa až po mnoha letech. Trump již údajně záviděl postavení obou vůdců a nemá žádnou jednotnou strategii, pokud jde o Rusko a Čínu. Například politoložka nevidí žádné důkazy o tom, že Trump podniká kroky k zachování smlouvy o omezení zbrojení s Ruskem nebo že odrazuje od pokusů jakéhokoli státu vést ve Spojených státech pokračující dezinformace. Autorka článku si je jista, že Trump neustále staví ruské zájmy nad americké (to je neuvěřitelně demagogické tvrzení – rušení smluv s Ruskem jako IFF, Otevřené nebe a nezájem na prodloužení START III má Rusku vyhovovat? – pozn. red.).

Současně se však Trump podle autora článku pokouší získat pomoc Ruska a Číny v nadcházejících amerických volbách. Údajně během summitu G-20 v roce 2019 komunikoval přímo se Si Ťin –pchingem a Putinem, a vysmál se příběhu o „tajné dohodě“ s Ruskem. Americká zpravodajská služba nyní podává zprávy o pokusech Ruska, Číny a Íránu ovlivnit nadcházející volby (opět vycucané z prstu dezinformace americké rozvědky opírající se o jakási „podezření“ bez důkazů je klasickou ukázkou jednoduché dezinformace koncentrované do jedné věty – pozn. red.).

Trumpův hlavní cíl ve vztazích s jakoukoli jinou zemí tedy není americká národní bezpečnost, ale jeho vlastní bezpečnost. Nyní mají Američané před sebou volby. A pokud je koronavirus něco naučil, je to, že osud států je neoddělitelný od osudu světa. A tak během debaty Wendy Shermanová navrhuje věnovat zvláštní pozornost Trumpově nedostatku koherentních politik, aby posílila americké zájmy a udržovala Američany zdravé, prosperující a bezpečné.

Kritika Trumpovy zahraniční politiky je v mnoha ohledech oprávněná, ale v podání demokratů jako je Shermanová, se hledá stále spiklenecký zdroj v zahraničí, což je nejen pochybné, ale také poněkud zoufalé, pokud si představíme, že právě demokraté mohou po prezidentských volbách vzít otěže ve Washingtonu do svých rukou. V jistém zjednodušení si lze potom položit následující a zneklidňující otázku: Jestliže Trump dovedl vztahy s Ruskem a Čínou do stavu zhoršující se studené války, kam je dovedou demokraté?

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)