Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

FP: USA se nevzdají obchodních válek, i když Biden vyhraje!

FP: USA se nevzdají obchodních válek, i když Biden vyhraje!

Svět stěží může očekávat zlepšení obchodních vztahů, i když ve volbách v USA zvítězí Joe Biden, varuje The Foreign Policy.

Joe Biden, kandidát na prezidenta USA
5. října 2020 - 11:04

Ve své volební kampani se Biden zaměřuje na domácí trh, slibuje prioritu zboží vyrobenému v USA a dotace domácím korporacím. Navíc je nepravděpodobné, že by Biden ukončil obchodní válku s Čínou, protože tvrdil, že Peking vede „útok na americkou kreativitu“.

Pokud se prezidentem stane kandidát z Demokratické strany USA Joe Biden, pak podle The Foreign Policy změna amerických obchodních vztahů zdaleka nebude jeho prioritou.

Sám Biden uvedl, že Spojené státy nebudou uzavírat žádné obchodní dohody, dokud nebudou na domácím trhu provedeny velké investice. V důsledku toho by se nemělo očekávat, že za Bidenu vstoupí Spojené státy do TTP, obnoví jednání o obchodní dohodě s EU nebo uzavře obchodní dohody s kýmkoliv jiným.

Přičemž je pro zbytek světa hlavní prioritou zlepšení obchodních vztahů ovlivněných politikou Donalda Trumpa, zdůrazňuje The Foreign Policy. Jak rychle se Biden dokáže s touto situací vyrovnat, určí, zda budou Spojené státy schopny obnovit některé ze svých vůdčích postavení v globální ekonomice.


Bidenova orientace na domácí trh je pochopitelná, uvádí deník: Americká nespokojenost s obchodními dohodami pomohla Trumpovi zvítězit v roce 2016 v důležitých průmyslových státech, jako jsou Michigan, Pensylvánie a Wisconsin. Letos demokraté nemají v úmyslu své chyby opakovat. Svět si však nemůže dovolit čekat: po čtyřech letech Trumpovy vlády se obchodní systém hroutí, píoukazuje The Foreign Policy. Mezi naléhavá opatření patří řešení situace ve WTO, budování silné aliance pro ekonomickou konfrontaci s Čínou a řešení sporů s Evropou.

Bidenovy současné plány by však mohly situaci ještě zhoršit, poznamenávají noviny. Z jeho ekonomických návrhů vyplývá priorita vůči zboží vyrobené v USA, subvence pro domácí výrobce a zákaz zahraničních společností dodávaných vládami. Tato ochranářská opatření izolují domácí trh od zahraniční konkurence a vedou k podobným opatřením uplatňovaným v jiných zemích. Kromě toho Biden slibuje firmám rozsáhlou vládní podporu: jak noviny konstatují, dotace, které slíbil, jsou v rozporu s americkými závazky vůči WTO.

Kromě toho Biden neslibuje výrazný oddech v obchodní válce s Čínou, píše The Foreign Policy. Mluvil o tom, že Čína „útočí na americkou kreativitu“ prostřednictvím počítačové špionáže, krádeží duševního vlastnictví a nepoctivých dotací. Jak noviny konstatují, stále více lidí zjišťuje, že i kdyby Biden ve volbách zvítězil, Spojené státy se nevrátí do „předtrumpovské“ éry volného obchodu.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)