Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

France 24: Klimatologové - planeta se bude zahřívat rychleji!

France 24: Klimatologové - planeta se bude zahřívat rychleji!

Podle nových modelů změny klimatu v příštím století, zveřejněných francouzskými vědci, může být globální oteplování silnější a rychlejší, než se očekávalo, uvádí zpráva televize France 24.

Ilustrační foto
21. září 2019 - 11:04

Podle nejpesimističtějších předpovědí vědců může teplota zemské atmosféry do roku 2100 vzrůst o 7 ° Celsia.

Požáry v Portugalsku, povodně ve Španělsku, tající led, hurikán Dorian na Bahamách - extrémní klimatické události se stále více projevují po celé planetě. Je možné, že globální oteplování bude vážnější, než se dříve myslelo?

Ano, francouzští vědci, kteří zveřejnili nové modely změny klimatu, jsou o tom přesvědčeni. Nyní nejpesimističtější scénář zahrnuje zvýšení atmosférické teploty o 2100 o 7 stupňů. V nejoptimističtějším scénáři nebude oteplování vyšší než 2 stupně - ale pod podmínkou, že budou dodrženy podmínky Pařížské dohody a že se lidská společnost jako celek bude chovat odpovědněji.


Paascale Braconnová, klimatoložka Komise pro atomovou a alternativní energii (CEA): „Takové optimistické scénáře může poskytnout společnost, která je s energií výrazně opatrnější a přijímá opatření, která výrazně vyhladí růstové křivky emisí skleníkových plynů.“

Vědci také studovali situaci ve Francii - v příštích 50 letech bude muset projít stále častějšími obdobími extrémně vysokých teplot.

Olivier Boucher, vedoucí výzkumný pracovník v Národním středisku pro vědecký výzkum (CNRS): „Ve Francii se globální oteplování projevuje především formou období intenzivního tepla a navíc - ve formě změn srážek. Srážky nenastanou tak často a klima se stane sušší, zejména na pobřeží Středozemního moře, ale stále častěji se budou vyskytovat rekordní srážky. Jinými slovy, srážky budou vzácnější, ale když bude pršet, bude to horší, a vyvolají povodňové nebezpečí.“

Scénáře popsané vědci jsou pouze prognózou, ale léto 2019 bylo již v historii pozorování nejžhavější, poznamenala francouzská televize. Účinky globálního oteplování jsou již zde - podle pozorování NASA za posledních 35 let se ledová pokrývka severního pólu neustále taje. Navíc americká kosmická agentura zaznamenala růst CO2 v atmosféře Země.

(kou, prvnizpravy.cz, france24, foto: arch.)