Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Francie se stáhne ze Sahelu, hrozí scénář „Afghánistán“?

Francie se stáhne ze Sahelu, hrozí scénář „Afghánistán“?

Stejně jako Spojené státy v Afghánistánu oznámila Francie ukončení své operace ze států Sahelu, kde hlavním státem je Mali.

Ilustrační foto
30. srpna 2021 - 09:01

Experti a diplomaté zároveň přemýšlejí, jak zajistit, aby se v Africe neopakoval scénář Afghánistánu, který v krátké době obsadili islamisté.

Po neúspěchu USA v Afghánistánu a náhlém stažení vojsk z Kábulu směřují pohledy celého světa k Mali, píše Le Figaro. Francie oznámila, že její zahraniční operace v zóně Sahel skončila. Experti a místní úřady se obávají, zda tam nenastane stejný scénář jako v Afghánistánu a jak se tomu vyhnout.

„Neudělejme v Sahelu stejnou chybu jako Američané v Afghánistánu," vyzval francouzský prezidentský kandidát Xavier Bertrand. Podle jeho názoru musí Francie s podporou dalších evropských zemí nadále plnit své závazky. V opačném případě varuje, že situace může explodovat a Evropu zasáhne obrovská vlna uprchlíků.
 
V zóně Sahelu působí teroristické skupiny a vítězství Talibanu  v Afghánistánu pro ně nezůstalo bez povšimnutí. Vyjádřili blahopřání Talibanu. Podle místních expertů „bylo vítězství Talibanu bezpochyby inspirujícím signálem pro všechny islamisty“.

 
V tuto chvíli většinu operací v severním Mali provádí francouzská armáda. A bez toho by žádné místní vládní síly nevydržely. Kdyby dnes Francie stáhla svá vojska, džihádisté by se dostali k moci bez problémů.

Podle francouzského vojenského historika Michela Goyi bylo hlavní chybou, že Francouzi rozšířili svoji operaci z Mali, kde byla úspěšná a prováděna na žádost místního prezidenta, do širší oblasti: Mauretánie, Burkina Faso, Nigeru a Čadu. „Než zasáhnete, musíte si položit otázku, zda je stát, který žádá o vaši pomoc, dostatečně strukturálně stabilní ," cituje autor článku názor historika.
 
Po úspěšné operaci zůstali Francouzi v Mali a čekali, až jejich „výsledky“ převezmou místní ozbrojené síly. Ale stejně jako v Afghánistánu kritika obyvatel rostla stále více. Místní obyvatelstvo bylo nespokojeno s tak dlouhým pobytem cizí armády na jejich půdě bez jakýchkoli rozhodných výsledků. Odborníci poukazují na to, že při takových operacích je velmi důležité vyvarovat se příliš dlouhé přítomnosti západních sil, které lze považovat za okupaci.


A náhrada za francouzské vojáky stále nepřichází. Malijská armáda je velmi slabá, poznamenává historik Michel Goya. Místní politici se to ani nepokoušeli posílit, protože se báli státního převratu. Navíc mají problémy s koordinací. Až do 80. let studovali všichni důstojníci ve Francii. A dnes někdo studuje v Rusku, někdo ve Spojených státech. Výsledkem je, že rozdíl v doktrínách těchto zemí se promítá do potíží při práci již doma, v Africe.
 
A přesto, pokud měly Spojené státy kontingent 100 tisíc lidí jen v Afghánistánu, pak má Francie asi jen 5.100 lidí na celý Sahel. Takže bude velmi snadné se vrátit, a to díky základnám v sousedním Čadu a Gabonu.
 
Místní politici však uznávají, že mezi jejich povinnosti patří zvyšování morálky armády a zajišťování víry vojáků v silný a jednotný stát. A první věc na této cestě je, že budou muset armádě zaplatit alespoň plat a skoncovat s korupcí.A v tuto chvíli je korupce v těchto zemích všudypřítomná. A pokud to nebude překonáno, pak nebudou vyřešeny ani všechny ostatní problémy, nic se nezmění. Podle prognóz odborníků je ale možné, že stažení zahraničních vojsk přiměje místní úřady k provedení reforem a boji proti korupci.
 
Případ Afghánistánu ukazuje, že samotná vojenská operace nemůže ukončit džihádistické povstání. Je také nutné s nimi vyjednávat. Důvody jejich opozice nejsou čistě náboženské, leží hlouběji, spojené s hlubokými rozpory ve společnosti, marginalizací určitých segmentů populace, chudobou, beztrestností a špatnou správou, řekl bývalý ministr zahraničí Mali Thiebile Drame v rozhovoru s novinářem .
 
Na rozdíl od dohody, která byla v Afghánistánu dosažena s Talibanem, je v tomto případě nutné, aby jednání s islamisty neprobíhala za zády oficiálních orgánů států Sahelu, varují experti. Místní aktéři by měli vypracovat a implementovat plán pro překonání krize.
 
V únoru budou prezidentské volby v Mali a v dubnu ve Francii. A politika v regionu se ještě může změnit. Otázkou ale je, jak dlouho bude francouzská společnost připravena vyslat své vojáky do tak vzdálených zemí.

Francie se musí připravit, že v blízké budoucnosti budou na její adresu padat mnoho obvinění jak v rámci země, tak v zemích Sahelu, píše autor článku. Navíc nezáleží na tom, zda odejde nebo zůstane. Odborníci naznačují, že Francie by se v blízké budoucnosti měla postupně odstěhovat, pomalu stahovat kontingent, nechat problémy Sahelu řešit samotnými obyvateli tohoto regionu, ale zároveň neodcházet příliš daleko, píše Le Figaro.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)