Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Francie: Zdravotníci provádějí selekci: Léčit či neléčit?

Francie: Zdravotníci provádějí selekci: Léčit či neléčit?

Německo testuje půl milionu lidí týdně, zatímco Francie testuje pouze ty, kteří mají závažné příznaky. Zatratily velké firmy kvůli zisku národ, který byl žalostně nedostatečně vybaven?

Ilustrační foto
9. dubna 2020 - 07:20

Jak akciové trhy v březnu klesaly, tak akcie farmaceutické společnosti Gilead Sciences vzrostly o 20% po zprávách o klinických hodnoceních jejich antivirového remdesiviru pro léčbu koronaviru Covid-19. Společnost Inovio Pharmaceuticals získala 200% poté, co oznámila výrobu experimentální vakcíny INO-4800. Alpha Pro Tech, která vyrábí ochranné masky, získala 232%. A podíly v Co-Diagnostics vzrostly o 1,370% při oznámení testovací soupravy pro závažný akutní respirační syndrom koronavirus, který způsobuje Covid-19.Jak mohou někteří lidé bohatnout v současném chaosu, zatímco není dostatek ochranných masek ani pro lékaře a jiné pracovníky základní péče, a diagnostické testy jsou pro většinu lidí stále nedostupné tři měsíce po začátku pandemie?

Proč jsou testy ústředním bodem debaty v Jižní Koreji, Německu, Itálii, USA a Austrálii, ale vyhýbají se Francii, jejíž nejvyšší zdravotnický úředník Jérôme Salomon předpokládá jejich hromadné použití „na konci karantény“? Na rozdíl od prohlášení francouzské vlády není karanténa jedinou zbraní v této válce; jak organizujeme také naši společnost a ekonomiku. Jedná se o krizi v oblasti politiky zdraví, výzkumu a výroby a farmaceutický průmysl je pro ni hlavní, i když je pečlivě vynechán z veřejné debaty.


V posledních týdnech odhalila pandemie trhliny v sociálním modelu založeném na přesvědčení, že zdravotní péče by měla přinést zisky, víra používaná k ospravedlnění stále přísnějších rozpočtových škrtů pro zaměstnance a pacienty.

Ve Francii, kde jsou lůžka na JIP a oddělení A&E v provozu a kolektiv Inter-Urgence vede kampaně za více zdrojů po několik měsíců, musí nyní zdravotničtí pracovníci zoufale volit mezi péčí, která je nezbytná - s menším počtem ošetření na tomto seznamu - a rostoucím počtem ošetření, které je třeba obětovat. Na takových místech, jako je Alsasko, již nedostatek zdrojů nutí rozhodovat o životě a smrti. Do 22. března zde zemřelo 271 lidí .

(rp,prvnizpravy.cz,lemondediplomatque,foto:arch.)