Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Francouzi to rozjíždějí: Po žlutých vestách jsou tady červená pera

Francouzi to rozjíždějí: Po žlutých vestách jsou tady červená pera

Hnutí "červená pera“ bylo založeno v polovině prosince šesti učiteli, nyní už má 60.000 členů. Hlavním požadavkem učitelů je zvýšení platů.

Znak hnutí "červená pera"
11. ledna 2019 - 06:20

Učitelé jsou také rozzlobeni a chtějí mít vyšší platy. Myšlenka založit hnutí na ochranu svých práv „vyrostla“ také z nedostatku podpory vlády , kdy dochází ke školnímu násilí vůči učitelům. Hnutí „červené pero“ bylo založeno v polovině prosince šesti učiteli na Facebooku, tato skupina rychle rostla během vánočních svátků. Ve středu 9. ledna dosáhla  60.000 členů.

Hnutí "červená pera" připomíná jiné nespokojené: "žluté vesty". S tímto hnutím nemají jen podobné jméno, ale i podobné požadavky, vyšší platy a lepší život. Podle hlavních aktivistů hnutí „červená pera“  by nepřišli s vlastní iniciativou, pokud by nevzniklo hnutí žlutých vest. 10. prosince francouzský prezident Emmanuel Macron oslovil demonstranty (žluté vesty) a snažil se je uklidnit s tím, že budou vyslyšeni. Prezident se však nezmínil nic o pracovních podmínkách učitelů – a také z tohoto  "opomenutí" se narodilo hnutí "červená pera“.


„Chtěli jsme vytvořit skupinu na Facebooku, abychom zjistili, zda jiní jsou také tak nešťastní,“ řekl 34letý učitel, který je jedním ze šesti zakladatelů, “za pár dní nás bylo více než 10.000".

Komunita se spojuje online na síti a nyní představuje téměř 7% z 880 000 zaměstnanců francouzského vzdělávacího systému. Mezi nespokojenými jsou zcela odlišní lidé - mladí i starší, učitelé mateřských škol a učitelé základních škol, vysokých školy a lyceí, stejně jako další zaměstnanci vzdělávacích institucí. Hnutí "červené pera" chce dosáhnout růstu mezd a jejich určení s ohledem na skutečnou pracovní dobu a úroveň vzdělání a profesionalitu, stejně jako omezení počtu studentů v jedné třídě a zlepšení zdravotní péče. Dne 6. ledna oznámila ministryně školství vytvoření pracovní skupiny, která by převzala kontrolu nad požadavky hnutí "červená pera".

Školské odbory tvrdí, že jsou připraveny jednat o společných problémech. Kontakty by měly být navázány během několika dní, říkají zástupci SNES. V odborech je organizováno 29% učitelů středních škol, 26% učitelů základních škol  a 11% ostatních zaměstnanců.

(rp,prvnizpravy.cz,lemonde,foto:arch.)