Svátek má: Alice

Zprávy

Velikost textu:

Francouzské Národní shromáždění za uznání Náhorního Karabachu

Francouzské Národní shromáždění za uznání Náhorního Karabachu

Po Senátu i Národní shromáždění ve čtvrtek hromadně přijalo rezoluci příznivou pro uznání Náhorního Karabachu, o němž francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian prohlásil, že je proti, proto aby si Francie mohla zachovat roli prostředníka.

Ničení náhrobků Ázerbájdžánci
4. prosince 2020 - 07:20

Nezávazné usnesení předložené skupinou poslanců Les Républicains bylo přijato 188 hlasy pro, 3 proti, 16 poslanců se zdrželo hlasování. Vyzývá zejména k „zavedení mírového procesu a uznání Náhorního Karabachu“, separatistické oblasti Ázerbájdžánu s většinou Arménů.

Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian řekl, že Francie by měla v této záležitosti zůstat prostředníkem a zachovat neutralitu.

Podle jeho slov o to nepožádala ani Arménie, jejíž občané žijí na sporném území. Takové rozhodnutí „by znamenalo vyloučit nás ze spolupředsednictví Minské skupiny“, které zahrnuje Paříž, Moskvu a Washington při hledání řešení tohoto konfliktu. To bude znamenat vzdání se naší role prostředníka, “uvedl.

Poslanec  Olivier Faure  ze socialistické strany Olivier Faure uvedl, že příměří uzavřené mezi Arménií a Ázerbájdžánem může skončit dříve, než se očekává.

„Nevěříme v trvalé řešení po uzavření dohody o příměří pod záštitou Ruska,“ řekl socialista Olivier Faure, který sám navštíví Náhorní Karabach v době od 6. do 9.prosinec, „situace je bohužel napjatá a může dospět k další eskalaci.“


Připomeňme, že francouzský senát dne 25. listopadu podpořil rezoluci vyzývající vládu země k uznání Náhorního Karabachu, dále se vyslovil pro mezinárodní vyšetřování válečných zločinů v Karabachu a vyzval k stažení ázerbájdžánských ozbrojených sil z okupovaných území.

Náhorní Karabach,  dějiště smrtící války v letech 1988 až 1994, byl letos na podzim otřesen šesti týdny bojů, které zanechaly více než 5.000 mrtvých a umožnily Ázerbájdžánu dobýt část regionu.

Dohoda o zastavení nepřátelských akcí byla nakonec podepsána 9. listopadu pod záštitou Kremlu, Arménie se musela zavázat k tomu, že se po dobu 30 let zbaví Baku kontroly několika ázerbájdžánských oblastí.

(rp,prvnizpravy.cz,lorientelejour,foto:arch.)