Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský exministr: To Západ nebyl schopen navázat dialog s Ruskem!

Francouzský exministr: To Západ nebyl schopen navázat dialog s Ruskem!

Bývalý francouzský ministr zahraničí za Jacquese Chiraca řekl Le Figaro, že po pádu berlínské zd, se západní země nesnažily udržovat vztahy s Ruskem, protože ho považovaly za pokořený a slabý stát.

Ilustrační foto
9. listopadu 2019 - 04:21

Po ukrajinské krizi a připojení Krymu již nemohou ignorovat změněnou rovnováhu sil a mezi jinými nezbytnými opatřeními politik navrhuje obnovení rusko-evropského dialogu.

Hubert Védrine, bývalý oficiální zástupce prezidenta Françoise Mitterranda během pádu berlínské zdi, a poté generální tajemník a ministr zahraničí během Jacquese Chiraca (1997-2002), řekl Le Figaro že Západ po rozpadu východního bloku nebyl schopen navázat trvalé vztahy s Ruskem.

Podle jeho názoru začal proces likvidace sovětského systému dlouho před symbolickým pádem zdi. V Maďarsku se železná opona otevřela o rok dříve, v Polsku byli Lech Walesa a papež Jan Pavel II. A od počátku osmdesátých let čekali na rozpad SSSR politici jako Francois Mitterrand. Události roku 1989 tedy jen urychlily nevyhnutelné zničení sovětského státu.
 
Bývalý ministr zahraničí vysvětlil, že hlavním úkolem francouzského prezidenta bylo zlikvidovat systém „východ-západ“ a ukončit studenou válku, kterou Gorbačov, Bush, Thatcherová, Kohl a Mitterrand zvládli „neobvykle dobře“. François Mitterrand nebyl nadšený sjednocením Německa, nicméně nebyl proti: věřil Kohlovi, ale jako hlava Francouzské republiky se nemohl radovat z nového břímě, který by Evropa musela nést. Bez sdílení zjednodušeného pohledu na Američany, kteří se radovali z pádu komunistického režimu, nebo idealisty, kteří nemysleli na důsledky, Mitterrand přijal legitimitu opětovného sjednocení Německa, ale zdůraznil, že by měla proběhnout pokojným a demokratickým způsobem, aniž by to oslabilo Evropu.
 
Jak Hubert Védrine francouzským novinám připustil, po rozpadu SSSR Západ nezačal kompetentní dialog s Ruskem, cítil se jako vítěz.Imperialistické USA usoudily, že Rusko, které ustoupilo do pozadí, se může pouze „normalizovat“. Ukázalo se, že Evropané jsou prosťáčkové, a první vina leží na nich: expanze NATO, úmysl do ní zahrnout Ukrajinu, dohoda o přidružení EU a Ukrajiny - to vše vedlo k ruské reakci na Krymu a ke změnám, které Evropané již nemohou ignorovat. Bush a Baker ujistili Gorbačova, že NATO nepůjde dále na východ, ale na tento slib se rychle zapomnělo: za Billa Clintona byla Amerikou, která se považovala za triumfátora a supervelmoc, zahájeno rozšiřování svého spojenectví a mezi možnými kandidáty byly pobaltské země a Polsko. V té době se věřilo, že Rusko je mimo hru, a západní státy byly vládci světa s všeobecným triumfem demokracie. Henry Kissinger později potvrdil, že mezi lety 1990 a 2014 nebyly učiněny žádné velké pokusy o začlenění Ruska do evropského bezpečnostního systému.

 
Dokonce i americký politolog polského původu Zbigniew Brzezinski, který považoval oddělení Ukrajiny za hlavní prostředek k likvidaci SSSR, řekl ve svém stáří, že je nutné nabídnout Ukrajině ne připojení k NATO, ale neutrální statut. Podle francouzského politologa bylo nutné zvolit: buď ignorovat odpor Ruska, přijmout Ukrajinu a vyslat tam jednotky, nebo předem jednat s Moskvou o statusu Sevastopolu (zde má svoji černomořskou základnu – pozn. red.). Další možnost: nabídnout neutrální postavení Ukrajině, která je současně zaručena NATO a Ruskem. Ve skutečnosti však mluvili pouze o expanzi a nakonec to byl Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová, kdo zablokoval vstup Ukrajiny a Gruzie do aliance.
 
A přesto, přes negativní důsledky rozpadu SSSR, Hubert Védrine s optimismem poznamenává, že zmeškané příležitosti ve vztazích s Ruskem lze dohnat. Otázkou je, co by nyní měla Evropa dělat? Bývalý ministr zahraničí vidí kořen problému nejen v nedělení na „západ - východ“ a „sever - jih“ a  také ne v provokacích Ruska, a ne v opozici elity a obyvatelstva. Chudší a střední třída již nevěří, že globalizace povede k příznivým výsledkům - to se projevuje v „populismu“. Je zapotřebí historického kompromisu mezi lidmi a elitou, který musí pochopit, že snaha udržet svou identitu není fašistickým nápadem.

Závěrem Védrine podpořil Emmanuela Macrona v jeho snaze obnovit rusko-evropské vztahy a vyjádřil naději, že Rusko nebude kvůli sankcím úplně uzavřeno před Západem. Zároveň, při zodpovězení otázky partnerství se Spojenými státy, politik zdůraznil, že Francie zůstává jednou ze zemí Západu, a jakékoli potvrzení autority Severoatlantické aliance bude pro ni přínosem. NATO však nebude fungovat, pokud Američané nepotvrdí svou akceschopnost a „budoucnost světa je pro nás příliš nejistá, abychom se mohli obejít bez NATO“. Na druhé straně musí EU zlepšit svou organizaci. „Evropané musí být přesvědčeni, že ve vztahu se Spojenými státy získají trochu nezávislosti," míní Hubert Védrine a předpovídá, že svět zůstane po studené válce ještě dlouho chaotický.
 
Podle něj „Spojené státy nezískají nadvládu nad světem, a to ani vydíráním sankcemi“, a Čína nebude podřízena jejímu vlivu. Muslimové jako především trpí „křečemi sunnitismu“ a džihádisté nezotročí celý svět.

„Rusko se opět stalo světovou mocností, na kterou bychom neměli zapomenout, ale její vliv zůstává lokalizován. Západ je roztříštěný a nemůže dominovat, jako dříve ... Francie by neměla ztratit žádnou ze svých výhod: ani v oblasti obrany, ani v politice jaderného odstrašení. Rovněž musí být realističtější, méně arogantní a odtrženáod reality a musí být také schopna stanovit priority,“ vyjádřil v rozhovoru pro Le Figaro svůj názor bývalý ministr zahraničí.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)