Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský ministr zahraničí: „Asad vyhrál válku, ale nedosáhl míru"

Francouzský ministr zahraničí: „Asad vyhrál válku, ale nedosáhl míru"

V rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí France Inter francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian sice připustill, že Bašár Asad „vyhrál válku", ale "nedosáhl míru".

Jean-Yves Le Drian, francouzský ministr zahraničí
3. září 2018 - 11:05

Poznamenal také, že v syrském Idlibu vzniká „výbušná situace" a pokud se začnou střety, bitvy v Aleppo budou jako nic při tomto srovnání.

„Situace v Idlibu je alarmující. Bašár Asad vyhrál válku, ale nedosáhl míru," uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian v rozhovoru pro Inter Inter.
 
Syrský prezident Bašár Asad má v úmyslu znovu získat všechna svá území. V Idlibu se nachází asi 10 tisíc teroristů, kteří byli vytlačeni vládními silami, ale je zde i velký počet civilistů. Takže zde podle Le Dreana vzniká „výbušná situace".
 
„Existuje riziko použití chemických zbraní. To ještě není jisté, ale všechno k tomu směřuje," řekl francouzský ministr zahraničí.


Francouzský ministr také zdůraznil, že v Idlibu se nachází 700 až 800 tisíc uprchlíků. „Pokud se v Idlibu objeví střety, boj v Aleppu - z pohledu utrpení, katastrofy - se bude zdát jako nic ve srovnání s tím, co se může stát zde," varoval Le Drian.
 
Francie pracuje  vyjednavači ohledně Sýrie v Astaně v naději „aby nedošlo k masakru“, protože, jak ministr prohlásil, „je třeba politické řešení“ - změnu ústavy, jakož i přípravu voleb v Sýrii.
 
Rusko má zájem o nalezení politického řešení, protože se nechce „vtáhnout do bahna", jako tomu bylo v Afghánistánu. Podle Le Dreana „je nutné zabránit humanitární tragédii, která tak nebo tak poškodí pověst Ruska a Turecka".
 
„Hledáme řešení společně s Ruskem a Tureckem," řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Je logické a syrský prezident to opakovaně prohlásil, že se Damašek nehodlá smířit z „rozparcelováním“ Sýrie. Ovšem vina za vzniklou situaci padá zejména na západní koalici vedenou Spojenými státy, do níž patří i vedle Velké Británie i Francie. Je pozoruhodné, že svoji "humanitární" starost neprojevovaly, když podporovaly "umírněné" islamistické řezače hlav. Navíc připravovaná provokace s „chemickým útokem“, má sloužit zcela očividně jako záminka k vojenskému zásahu koalice proti syrským vládním silám.

(kou, prvnizpravy.cz, franceinter.fr, foto: arch.)