Svátek má: Roman

Zprávy

Velikost textu:

Francouzští lékaři - „Nepotřebujeme medaile, ale slušný plat“!

Francouzští lékaři - „Nepotřebujeme medaile, ale slušný plat“!

Iniciativa francouzské vlády udělit medaile bojujícím proti koronaviru a udělit jim vyznamenání během přehlídky 14. července, spíše pobouřila, než uklidnila lékaře země.

Ilustrační foto
19. května 2020 - 10:15

Jak uvádí Le Figaro, zdravotnický personál nevyžaduje, aby úřady činily symbolická gesta, ale slušnou odměnu. Vzhledem k tomu, že epidemie zhoršila problémy, které již ve státním zdravotnictví existovaly, tlak na vládu ze strany zaměstnanců nemocnic výrazně vzrostl, zdůrazňují noviny.

Ošetřující personál francouzských nemocnic od úřadů nečeká medaile, ale „skutečnou finanční vděčnost“ za jejich účast v boji proti koronavirové krizi a důkladnou reformu systému zdravotní péče v zemi, píše Le Figaro. Podle novin roste tlak na stát, vzhledem k tomu, že epidemie zhoršuje stávající problémy státních nemocnic, jejichž zaměstnanci protestují déle než rok, požadují zvýšení lůžkové kapacity a počtu zaměstnanců, jakož i revizi mezd.

„Žádná medaile, vojenský průvod, ani poplácání z ušlechtilé ruky. Potřebujeme plat, který nám umožní žít důstojně a usadit se blízko práce,“ požaduje zaměstnanec nemocnice v Saint-Louis a člen mezi-nemocničního výboru, který se stal hybnou silou protestního hnutí. Je podporován kolegou z Fakultního nemocničního centra v Grenoblu: „Nechceme žádné medaile, žádné náhrady, žádné šeky nebo jiné nabídky – to je arogantní a nedůstojné!“

Není divu, že oznámení Rady ministrů Francie o zřízení třístupňové medaile „za službu“ – ve zlatě, stříbru a bronzi - pro lékaře a plány na vyznamenání během průvodu 14. července spíše pobouřily, než uklidnily lékaře, konstatují noviny.


Kromě toho byla také předmětem tvrdé kritiky hmatatelnější odměna - státem přislíbená nezdanitelná, a sociální příspěvky zdravotnickým pracovníkům. Podle deníku dostanou v 40 departmentech, která byly silněji než ostatní zasaženy epidemií, nemocničních pracovníků ve 40 odděleních, dostanou všichni nemocniční pracovníci bez ohledu na svůj status a odpovědnost, od státu navíc 1 500 eur. V jiných departmentech dostanou 1 500 eur pouze zaměstnanci nemocnic v čele boje proti Covid-19, zatímco zaměstnanci jiných struktur obdrží 500 eur.

Zástupci odborů označili podmínky udělení prémie za „absolutně nepřijatelné“, a „umělé rozdělení zdravotnických zařízení a personálu do dvou kategorií“ za politickou chybu. Požadují, aby ministr zdravotnictví země Olivier Véran „přepsal nařízení tak, aby odpovídalo prohlášení prezidenta: stejný bonus pro všechny zaměstnance“.

Ministerstvo zdravotnictví ujišťuje, že bude naslouchat diskusi v tomto odvětví a slibuje podpůrná opatření nejen pro veřejnost, ale také pro soukromý zdravotnický sektor. Prezident Emmanuel Macron zase slíbil masivní plán investic do nemocničního systému a přehodnocení platů všech zaměstnanců zdravotnických zařízení.

Jak Le Figaro zdůrazňuje, francouzští lékaři od úřadů hodně očekávají, ale nemocenské fondy jsou zatím prázdné. Zároveň se Fond sociálního pojištění opět připravuje na konec roku s „monstrózním“ schodkem přesahujícím 40 miliard eur.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)