Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

Frankfurter Allgemeine: Japonsko přechází z obrany na útočnou pozici

Frankfurter Allgemeine: Japonsko přechází z obrany na útočnou pozici

Na konci své politické kariéry vyzval japonský premiér Šinzó Abe k rozvoji své země nejen obranných, ale i útočných schopností, uvádí Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
15. září 2020 - 10:10

Podle něj musí země „zvýšit zastrašování“. Pchjongjang je největším problémem Tokia, stejně jako Peking.

Na konci své politické kariéry prosazoval japonský premiér Šinzó Abe, který ve funkci působil 8 let, nový směr v oblasti obrany, uvedl Frankfurter Allgemeine. Chce, aby se jeho země nejen dokázala bránit, ale také aby měla útočné vojenské možnosti: „Považuji za nutné zvýšit zastrašování.“ To vyžaduje investice v řádu miliard dolarů, a to nejen do vojenských aktiv, ale také do zpravodajských služeb, protože nyní jsou Japonci v této oblasti závislí na pomoc Američanů.


V posledních letech Abe neustále zvyšoval výdaje na obranu. Získal americké stíhačky F-35, reinterpretoval pacifistickou ústavu země, která mu umožňovala hledat spojeneckou podporu v případě útoku. Premiér se také chystal změnit ústavu, aby v ní upevnil existenci sil sebeobrany, ale to nestihl.

Japonsko se stále spoléhá na zachycení a likvidaci raket, pokračuje publikace. Systémy protivzdušné obrany „Aegis“ instalované na lodích jsou navrženy tak, aby ničily cíle v horních vrstvách atmosféry, a systémy „Patriot“ v nižších. Před několika týdny japonský ministr obrany Taro Kono navrhl plán rozmístit pozemní „Aegis“, který by umožňoval útoky na nepřátelské pozice.

Konečné rozhodnutí o novém kurzu učiní Abeho nástupce, protože sám měl zdravotní problémy, vysvětlují noviny. V řadách vládnoucích liberálních demokratů mnozí podporují iniciativu předsedy vlády. Jsou přesvědčeni, že tento posun v bezpečnostní politice neodporuje pacifistické ústavě země. Před lety se v Japonsku vedla diskuse o tom, že za účelem sebeobrany je útok na nepřátelskou raketovou základnu přípustný, pokud je hrozba zřejmá a nevratná. 

Největší obavou Tokia je Severní Korea, která má údajně rakety s jadernými zbraněmi. Abe neřekl nic o Číně, ale Kono osobně nazval Peking „bezpečnostní hrozbou“. Změna kurzu v Japonsku rozhodně nepotěší jeho sousedy, a to jak v KLDR, tak v Říši středu, stejně jako v Rusku, dodává německý list.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)