Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

FT: Navzdory sankcím demonstruje ruský ropný průmysl odolnost!

FT: Navzdory sankcím demonstruje ruský ropný průmysl odolnost!

Ruský ropný průmysl vzkvétá kvůli rostoucím cenám energie a slabému rublu, informovaly Finacial Times. Kromě toho se průmysl rozvíjí navzdory západním sankcím proti Moskvě.

Ilustrační foto
6. června 2018 - 10:15

Ropný a plynárenský průmysl vzkvétá v důsledku zvýšení cen uhlovodíků a slabému rublu, stejně jako v návaznosti na první úspěchy v rozvoji Arktidy. A děje se tak navzdory americkým a evropským sankcím, jakož i stále rostoucím technickým požadavkům, jejichž splnění, jak někteří analytici předpokládali, si ruské společnosti nemohly dovolit.
 
Před třemi lety byl zcela jiný obrázek. Kvůli západním sankcí, které byly zavedeny v roce 2014 po „invazi Moskvy na Krym“, řada velkých energetických společností v Rusku ztratila přístup k dlouhodobým mezinárodním půjčkám, navíc byl zákaz poskytnout jim znalosti a technologie, které by mohly pomoci při realizaci produkce ropy z břidlic, offshory a arktické projekty. Navíc světové ceny ropy klesaly, dosáhly na počátku roku 2016 úrovně nižší než 30 dolarů za barel. Taková cenová hladina se stala problémem i pro ruské společnosti s nízkou cenou výroby.


Nicméně, tam, kde zahraniční věřitelé ustoupili, vstoupily ruské státní banky. Zachránit některé velké projekty rovněž pomohl čínský kapitál. A v některých případech ruské společnosti pokračovaly v samotné práci na projektech, které byly dříve prohlášeny za společné podniky se západními společnostmi.
 
Ceny ropy rostly poté, co byla v prosinci 2016 mezi Ruskem a OPECem uzavřena dohoda o omezení světové produkce černého zlata o 1,8 milionu barelů denně. Měnové trhy také pomohly. Dříve, když rostly ceny ropy, začal růst rubl. Nicméně, vzhledem k politice ruské vlády a také kvůli obavám ohledně sankcí, se začal rubl od ledna letošního roku pohybovat dolů, čímž se zvyšuje příjem ruských těžebných ropných společností za barel příjmů v rublech.

 
Nicméně, v květnu se cena ropy Brent dosáhla 80 dolarů za barel, a vznikly pochybnosti, zda je nutné zachovat dohodu mezi Moskvou a OPECem o omezení produkce černého zlata. Tento měsíc, Rusko a Saúdská Arábie za účasti jiných zemí, uskuteční rozhovory, na nichž se má jednat o tom, jak snížit celosvětové těžby ropy o pouhých 1 milion barelů denně namísto 1,8 milionu, jak to bylo předtím. Tato zpráva vedl k poklesu cen na 75 dolarů za barel, dodaly Financial Times.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)