Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

FT: Podle analytiků je švédské odmítnutí karantény neúčinné!

FT: Podle analytiků je švédské odmítnutí karantény neúčinné!

Odmítnutí Švédska přísných omezujících opatření během pandemie koronaviru na podporu ekonomiky nepřineslo hmatatelné výsledky, napsal Financial Times.

Zapochyboval i hlavní epiodemiolog Tegnell
20. května 2020 - 10:01

Švédské úřady, na rozdíl od jiných skandinávských zemí, pouze doporučovaly omezující opatření a neregulovaly je na legislativní úrovni. Země učinila takový krok, aby tak podpořila ekonomiku.

Podle Christine Nymanové, hlavní ekonomky v Handelsbanken, ale Švédsko v důsledku pandemie může utrpět stejně jako zbytek Evropy.

Pokles hospodářské aktivity v zemi byl „bezprecedentní“, uvedl David Oxley, hlavní analytik společnosti Capital Economics.

Švédský HDP může být v dlouhodobém horizontu snížen o 7% - 10%, uvedly noviny, poukazují na prognózy Riksbank, a to jsou pro zemi katastrofální čísla.

Podle analytiků má však země oproti jiným evropským státům určité výhody, protože ty teprve začínají odstraňovat omezení a ve Švédsku se ekonomické procesy nezastavily.

Podle WHO bylo ve Švédsku zaznamenáno přes 30 tisíc případů nákazy koronaviru, zemřelo více než 3600 pacientů. Přičemž v sousedním Norsku počet potvrzených diagnóz COVID-19 činil 8197, a ve Finsku - 6347. Počet obětí v obou zemích činí okolo 300 lidí.


Poradce švédské vlády a generálního tajemníka Světové zdravotnické organizace Johan Gizeke 5. května uvedl, že se úřady země v boji proti koronaviru spoléhaly na dvě opatření. Zaprvé je to mytí rukou a zadruhé udržování sociální vzdálenosti.

Přičemž 3. května švédský hlavní epidemiolog Anders Tegnell připustil, že si není jistý strategií království ohledně boje s koronavirem.

Do té doby švédská ministryně zahraničí Linda Lindeová objasňovala absenci přísné karantény v zemi důvěrou veřejnosti. Nicméně i prezident Spojených států Donald Trump kritizoval švédský model boje proti koronaviru, který představuje zachování obvyklého způsobu života občanů.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)