Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Gazeta Prawna: Střet USA a Číny bude definovat geopolitiku 21. století

Gazeta Prawna: Střet USA a Číny bude definovat geopolitiku 21. století

Vše nasvědčuje tomu, že mezi Spojenými státy a Čínou začala studená válka, která může trvat několik desetiletí, řekl Pawel Borys, šéf polského rozvojového fondu.

Ilustrační foto
5. června 2020 - 00:00

V deníku Gazeta Prawna zdůrazňuje, že brzy si mnoho zemí, včetně Polska, bude muset vybrat jednu stranu ze dvou světových mocností.

Současná ekonomická krize způsobená pandemií koronaviru je největší od velké krize 1929-1932, kterou Evropa a Amerika řeší poněkud jinak, píše šéf polského rozvojového fondu Pawel Borys v Gazeta Prawna. Říká, že Rooseveltův „New Deal“, který nahradila super liberální hospodářskou politiku, byla reakcí USA na pokles produkce o více než 40% a masivní nezaměstnanost, a byl to on, kdo následně oživil hospodářský růst. Poté však byla Evropa zavalena vlnou sociální a politické nestability, která zase vedla ke vzniku fašismu a druhé světové válce, píše šéf Polského rozvojového fondu Pawel Borys v Gazeta Prawna.

V článku upozorňuje na skutečnost, že již během recese v roce 2009 bylo řečeno, že vážné krize mohou vést k vojenské konfrontaci. V současné době nikdo nehovoří o riziku konvenční války, ale existují obavy spojené s významným nárůstem sociální, politické a mezinárodní nestability. „Virus, který se dostal z čínské provincie Wu-chan do celého světa, dnes vedl v mnoha zemích, zejména v USA a Velké Británii, k prudkému nárůstu protičínských nálad," zdůrazňuje Borys.

 
Podle jeho názoru všechno naznačuje, že studená válka mezi Spojenými státy a Čínou již začala, a následně to ohrozí celý existující světový řád.

Situace na Tchaj-wanu a v Hongkongu by mohla eskalovat do jakési karibské krize, jako tomu bylo v minulé studené válce. Současná studená válka bude určovat geopolitiku a ekonomický světový řád 21. století. „Bude to trvat několik desetiletí, proto si Polsko i další země budou muset vybrat jednu ze stran nové železné opony," dodává Pawel Borys v Gazeta Prawna.

(kou, prvnizpravy.cz, gazetaprawna.pl, foto: arch.)