Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Globe and Mail: Vazalství k USA určuje vztah Kanady k Rusku!

Globe and Mail: Vazalství k USA určuje vztah Kanady k Rusku!

Při nepřetržitém zhoršování vztahů s Ruskem se Kanada se neřídí svými strategickými zájmy, ale „vazalskou věrností“ a snahou potěšit Spojené státy a zástupce ukrajinské diaspory v zemi,

Christia Freelandová, kanadská ministryně zahraničí
23. dubna 2018 - 10:10

Poukázal na to pozorovatel Globe and Mail Konrad Yakabuski. Podle novináře může takový krátkozraký přístup vyjít draho stávajícímu předsedovi vlády Kanady Justinovi Trudeauovi a jeho ministryni zahraničí Christie Freelandové.

„Postoj Kanady k Rusku a jeho silnému vůdci Vladimiru Putinovi od voleb v roce 2015" dokončil celý cyklus," napsal Konrad Yakabuski, pozorovatel Globe and Mail. Během této doby se v závislosti na změnách složení vlády také změnil přístup k Rusku. Podle autora to je další důkaz, že kanadská zahraniční politika „není určována dlouhodobým a krátkodobým strategickým plánováním, ale osobními vlastnostmi a vnitřními politickými problémy".
 
Nepřátelský tón konzervativního premiéra Stephen Harper, dokumentuje dobře známý fakt, že Vladimiru Putinovi doporučil „vypadnout z Ukrajiny“ během summitu „Velké dvacítky“ v roce 2014, později zvedla v táboře liberálů ministryně zahraničních věcí liberálů Christia Freelandová. Před rokem právě ona zařadila Vladimíra Putina spolu s vůdcem Severní Koreje a „Islámským státem" k „zřejmým strategickým hrozbám pro liberálně demokratický svět, který zahrnuje Kanadu".
 
Nicméně, mezi Harperem a Freelandovou byl v Kanadě jiný ministr zahraničních věcí - Stephane Dion, který chtěl restart rusko-kanadských vztahů „předtím, než byl vyhozen z úřadu“, připomněl Yakabuski. Začátkem roku 2016 Dion varoval, že „přerušení vazeb s Ruskem nepřinese nikomu nic dobrého: ani Kanaďanům, ani ruskému lidu, ani Ukrajincům, ani světové bezpečnosti". Rovněž vyzval Kanadu, aby „přestala být prakticky jedinou zemí, která praktikuje politiku prázdného křesla s Ruskem, protože tám trestáme sami sebe".
 
Nicméně, podle přesvědčení novináře, Dion mluvil za sebe, ale ne za premiéra Justina Trudeaua. Dionův bývalý poradce Joslen Colon ve své knize o kanadské zahraniční politice v době Trudeau hovoří o setkání, kterého se zúčastnili Trudeau, Dion a Freelandová. Během setkání obhajoval Dion myšlenku na sbližování s Ruskem v předvečer setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Podnikatelé v Quebeku si pak stěžovali na ztrátu ruského trhu kvůli sankcím uloženým Rusku po vstupu do Krymu v roce 2014 „zatímco Francie nadále podepisovala smlouvy s Ruskem".
 
Jak Colon poznamenává, setkání „nepovedlo". Freelandová byla proti jakémukoli sblížení a Trudeau, „váhavý a neschopný vyjádřit svůj názor na rusko-kanadské vztahy", ji podpořil. Poté se, podle Colona, začal Trudeau vyhýbat Dionovi a počátkem roku 2017 jmenoval Freelandovou na jeho místo.
 
„Od té doby Kanada pouze přitvrdila přístup k Rusku, přijala vlastní verzi Magnického zákona, uložila sankce proti ještě většímu počtu Rusů a vyháněla ruské diplomaty," připomněl autor.

CBC: Kanadská vláda viní Rusko ze „zásahu" do voleb, ale to není pravda!

Na první pohled, vzhledem k všeobecně známým informacím o ruských „akcích" v zahraničí a úloze Vladimíra Putina v jejich organizaci, se zdá, že jednání Ottawy je odůvodněné, poznamenal komentátor Globe and Mail. Nicméně, když byl Trudeau nucen poskytnout důkaz ruského zapojení do otravy Skripala, který sloužil jako základ pro vyhoštění ruských diplomatů, všechno, co se mu podařilo předložit bylo, že „ruská propaganda se snažila zdiskreditovat kanadskou ministryní zahraničních věcí sociálních sítích šířením o ní falešných zvěsti“.
 
Podstata spočívá v tom, že dědeček Freelandové byl dozorce nacistického koncentračního tábora v okupovaném Polsku během druhé světové války - fakt, který ruští kritici Freelandové byli připravení využívat pro své vlastní účely.
 
Podle Joshena Colona byl dlouhodobě postoj Kanady vůči Rusku určen „vazalskou loajalitou vůči Spojeným státům" a snahou potěšit  „diasporu". To s největší pravděpodobností zabránilo Ottawě, aby přemýšlela o dlouhodobých důsledcích přistoupení bývalých sovětských republik k NATO. V roce 1994 předseda vlády Kanady Jean Chretien nabídl členství Ukrajiny v NATO, protože podle jeho slov „milion Kanaďanů má ukrajinské kořeny". Od té doby ukrajinská diaspora Kanady, jejíž členkou je ministryně zahraniční Christia Freelandová, jen posílila a získala více na volební váze.
 
„Rozšíření NATO na hranice Ruska je provokací, kterou žádný ruský prezident nebude tolerovat," uvedl Konrad Jakabuski. Podle něj tento krok porušil slib poskytnutý výměnou za ruskou dohodu o sjednocení Německa v roce 1990.

Pro Kanadu, která hraničí s Ruskem v Arktidě, nejsou vztahy s Ruskem otázkou volby, věří autor. A možná pro svoji krátkozrakost budou muset pan Trudeau a paní Freelandová zaplatit „vysokou cenu".

(kou, prvnizpravy.cz, theglobeandmail.com, foto: arch.)