Svátek má: Horymír

Zprávy

Velikost textu:

Gruzínská prezidentka: Americkou základnu u nás nepotřebujeme!

Gruzínská prezidentka: Americkou základnu u nás nepotřebujeme!

Nemusíme podnikat kroky, které by mohly být považovány za provokaci a nemyslím si, že ani Spojené státy nejsou připraveny na to mít v Gruzii vojenskou základnu, řekla prezidentka Gruzie Salome Zurabišviliová.

Salome Zurabišviliová, gruzínská prezidentka
2. května 2019 - 06:20

„Nemyslím si, že je to dobrý nápad," odpověděla prezidentka na otázku zda je pro vojenskou základnu USA v Gruzíi,“ nemusíme podnikat kroky, které by mohly být považovány za provokaci.“

Podle prezidentky ani Spojené státy na to nejsou připraveny.

„Nejsem přesvědčena, že Spojené státy by byly připraveny mít vojenskou základnu v Gruzii, která by pravděpodobně provokovala Rusko i teroristická hnutí, která jsou v regionu velmi aktivní,“ upřesnila Salome Zurabišviliová.


Zurabišviliová je sice pro prohloubení vazeb s Washingtonem, ale podle jejího názoru by Gruzie neměla podnikat žádné kroky, které by mohly být provokativní vůči ostatním zemím. Je však otevřená spolupráci s USA a NATO při vzdělávání a zvyšování kybernetické bezpečnosti. Také vidí příležitost prohloubit vazby se Spojenými státy ve zvýšené aktivitě americké flotily v Černém moři.

„Černé moře se stává mnohem důležitějším ze strategického pohledu USA,“ je přesvědčena gruzínská prezidentka a dodala, že „vedle Rumunska a Bulharska, členy NATO na západním pobřeží, je Gruzie významným strategickým partnerem na východní straně. Vidíme  jak se Černé moře stává stále důležitějším spojením s USA.“

Prezidentka Zurabišviliová také v rozhovoru řekla, že ačkoliv „Rusko okupuje Abcházii a Jižní Osetii po desetiletí, Moskvě se nepodařilo prolomit vůli gruzínského lidu zachovat si suverenitu a usilovat o členství v Evropské unii a NATO.

(rp,prvnizpravy.cz,voanews,foto:arch.)