Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Gruzínská vláda se již "těší" na návrat Saakašviliho

Gruzínská vláda se již "těší" na návrat Saakašviliho

Gruzínské úřady jsou potěšeny rozhodnutím bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho vrátit se do své vlasti.

Michail Saakašvili, bývalý prezident Gruzie
28. srpna 2020 - 11:04

Uvedla to ministryně spravedlnosti Teja Culukiani na místním prvním kanále, informovala RIA Novosti.

„Přímo na hranici na něj čeká zadržovací proces a samozřejmě i gruzínské vězení, protože je na hledaném seznamu a bylo vůči němu vydáno několik rozsudků,“ řekla. Nicméně řada gruzínských činitelů soudí, že Saakašvili se svým návratem do vlasti „jen blafuje“.

Předtím politik oznámil plány na návrat do Gruzie. Opakovaně komentoval nadcházející parlamentní volby a vyhlásil nezákonnost současného vedení země.


V květnu, po jmenování Saakašviliho do čela výkonného výboru Národní rady pro reformy Ukrajiny, Gruzie odvolala svého velvyslance z Kyjeva.

Saakašvili opustil svou vlast v roce 2013, kde proti němu bylo zahájeno několik trestních řízení. U některých z nich byl bývalý prezident v nepřítomnosti odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody.

V roce 2015 získal ukrajinské občanství a stal se guvernérem regionu Oděsa. Po roce a půl ho však Petro Porošenko z tohoto postu odvolal s tím, že nesplnil své sliby o rozvoji regionu a zhoršil ekonomické ukazatele. V roce 2017 byl Saakašvili zbaven ukrajinského občanství, ale prezident Vladimir Zelenskij toto rozhodnutí zrušil a jmenoval ho na nové místo.

(kou, prcnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)