Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

GT: „Nepřátelská spolupráce“ - politolog definoval vztahy Číny a USA

GT: „Nepřátelská spolupráce“ - politolog definoval vztahy Číny a USA

Čína a USA mají v některých otázkách vzájemně se vylučující zájmy, ale v jiných se bez sebe neobejdou, uvedl v rozhovoru pro Global Times politolog Joseph Nye.

Ilustrační foto
17. prosince 2020 - 11:04

Podle něj je dnes, stejně jako v roce 1914, hlavním nebezpečím to, aby samostatná malá epizoda nevedla ke globální konfrontaci mezi mocnostmi. S příchodem Bidena však existuje naděje na změnu kurzu americké administrativy.

Za Bidena bude americká politika předvídatelnější, s méně ideologickou složkou, říká americký politický analytik Joseph Nye v rozhovoru s Global Times. Zároveň však varuje: existuje řada problémů, jejichž kořeny jdou hlouběji než Trumpova politika. Mezi nimi zmiňuje americké přesvědčení, že se Čína chovala v mezinárodním obchodním systému nečestně a že se zabývala krádežemi duševního vlastnictví.

Joseph Nye věří, že vztah mezi Čínou a Spojenými státy lze označit za nepřátelskou spolupráci. V některých otázkách se zájmy obou zemí vzájemně vylučují, ale existují témata jako změna podnebí a pandemie, ve kterých se bez sebe neobejdou.

Čína a Spojené státy musí udržovat kontakty na všech úrovních, poznamenal politolog: jak na úrovni summitů, tak na úrovni úředníků v konkrétních průmyslových odvětvích. Existuje nebezpečí, že mezi nimi může dojít k nějakému incidentu, který může vést ke krizi. A válka mezi takovými mocnostmi vrhne zpět jejich ekonomiku i celý svět. Henry Kissinger také varoval, že země si musí dávat pozor na vývoj situace podle scénáře z roku 1914, kdy každý chtěl malou vojenskou epizodu a došlo ke světovému konfliktu.

Pokud jde o současnou pandemii, Nye poznamenává, že Čína a Spojené státy na ni začaly zpočátku reagovat nesprávně a všechno popíraly. Čína však dokázala brzdit její šíření a americká administrativa byla příliš nejednotná. „USA stále platí za Trumpovu nekompetentnost,“ uvedl expert.


S tím, že se však někteří pokouší snížit výsledky boje proti pandemii na rozdíl v systémech, Nye nesouhlasí. Poznamenává, že Jižní Korea, Nový Zéland nebo Německo jsou demokracie, ale fungovaly stejně dobře jako autoritářská Čína. A Amerika má problémy ne kvůli demokratickému systému, ale kvůli Trumpovi. Doufá, že Biden zaujme jiný postoj a spolu s výrobou vysoce účinné vakcíny to pomůže potlačit pandemii v USA v příštích šesti měsících.

Dnes je jeden z hlavních problémů spojen s globalizací a změnami v ekonomice. Mnoho lidí přichází o práci a ze všeho viní cizince. Právě na základě těchto nálad zvítězil Trump v roce 2016. Pokud se však Bidenovi v příštích čtyřech letech podaří úspěšně pracovat, Trump se už nikdy nevrátí. Politolog konstatuje, že navzdory pandemii přišli Američané k urnám a svrhli současného prezidenta - což je velmi obtížné. Aby zabránil návratu Trumpa, musí Biden potlačit pandemii, obnovit ekonomický růst a obnovit mezinárodní pozici Spojených států.

Obecně je ochrana národních zájmů v různých zemích běžnou praxí. Jedinou otázkou je, jak vůdci definují tyto zájmy: jako krátkodobou hru s nulovým součtem nebo tam zahrnou zájmy jiných zemí. A Biden ukázal svou zálibu v druhém scénáři, poznamenává politolog.

Samotný mezinárodní liberální světový řád podle odborníka nebyl ani mezinárodní, ani ideálně liberální. Vzestup Číny i vzestup populismu v západních demokraciích tedy ovlivnily jeho osud. To však neznamená, že bude zničen samotný světový řád. Otázkou dnes je, jak to opravit. Joseph Nye má tento recept: spolupráce mezi USA a Čínou, ale zároveň kontrola západními zeměmi, aby globalizace na lidi neudeřila.

Nacionalismus dnes roste téměř ve všech zemích, uvedl Joseph Nye v rozhovoru pro Global Times. To ztěžuje udržování mnohostranné spolupráce. Na druhou stranu, zdravá dávka nacionalismu může být užitečná, pouze ji je třeba kombinovat s pozitivními činnostmi.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes.cn, foto: arch.)